thc-thc.com

Ameryka Północna – najpiękniejsze miejsca stworzone przez naturę

Atrakcje USA – Park Narodowy Yellowstone, Wyoming

Ameryka Północna to odległy kontynent, który wciąż jest Polakom mało znany. Głównym powodem są wizy, które ograniczają jego dostępność, i stosunkowy wysoki koszt tak dalekiej wyprawy. Postanowiliśmy więc przybliżyć wam dzisiaj kilka wyjątkowych, pełnych uroku, zapierających dech w piersi miejsc po drugiej stronie Atlantyku.

Park Narodowy Yellowstone, niezwykła kraina gejzerów, gorących źródeł i głębokich kanionów, położony jest w sercu Gór Skalistych na terenie stanów stanów Wyoming, Montana i Idaho. Większość tego ogromnego obszaru (890 tys. ha) leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. O decyzji objęcia terenu ochroną zadecydowało niesamowite nagromadzenie zjawisk termalnych. W żadnym innym miejscu na świecie nie ma drugiego takiego skupiska. To najstarszy park narodowy na świecie oraz jeden z największych w Stanach Zjednoczonych. Jego duża część jest zapadliskiem po gigantycznej erupcji sprzed 640 tysięcy lat, a wulkan Yellowstone jest aktywny do dziś. Najpopularniejsze źródła termalne w krainie misia Yogi to Grand Prismatic Springs, Mammoth Hot Springs i Morning Glory Pool.

Atrakcje USA – Kanion Antylopy, Arizona

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Ameryce Północnej jest szczelinowy Kanion Antylopy. Znajdziemy go na terenie rezerwatu plemienia Nawaho, w stanie Arizona. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych cudów natury na świecie. Pionowe i poziome żłobienia, przybierające wszystkie odcienie czerwieni, różu i pomarańczu, tworzą pejzaż nie z tej planety. Wyjątkowe formy powstały na skutek tak zwanych błyskawicznych powodzi, podczas których woda wyrzeźbiła w piaskowcu prawdziwe cuda. W języku nawaho kanion nazywa się „Tsé bighánílíní”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miejsce, gdzie woda płynie przez skały”. W przeciwieństwie do innych słynnych kanionów, ten jest wąską szczeliną, a nie rozległym korytem rzeki. Powodzie takie zdarzają się nadal, co stwarza zagrożenie dla odwiedzających Kanion Antylopy osób. Po tym, jak w sierpniu 1997 roku grupa jedenastu europejskich turystów zginęła w wezbranych wodach, wprowadzono przepis nakazujący zwiedzanie tego miejsca wyłącznie z przewodnikiem.

Atrakcje USA – wybrzeże Na Pali, Hawaje

Kauai to jedna z ośmiu wysp archipelagu Hawajów. Co roku zjeżdżają tu miliony turystów, których przyciąga niezwykły krajobraz: góry z głębokimi, zielonymi dolinami, w których kryją się rajskie wodospady i mieniące się kolorami niesamowite wybrzeże Na Pali. Pali oznacza po hawajsku klify i to właśnie one wzbudzają w turystach największy zachwyt. Można w ich okolicę dotrzeć jedynie na piechotę – 18-kilometrowy spacer nie powinien jednak zniechęcać wielbicieli potęgi natury i oszałamiających widoków. Goście preferujący mniej ekstremalne wędrówki mogą równiez wybrać podróż helikopterem lub łodzią, by podziwiać klify od strony wody.

Atrakcje Kanady – Park Narodowy Banff, Alberta

Również Kanada kryje wiele niesamowitych krajobrazów. Jednym z najbardziej znanych i cenionych jest, najstarszy w kraju, założony w 1885 roku Park Narodowy Banff. Ten położony w południowo-zachodniej części Alberty obszar znajduje się w obrębie Gór Skalistych. Znajdziemy na jego terenie wspaniałe górskie jeziora – m.in. Moraine, Louise czy Payto, gorące źródła, a także rewelacyjne stoki. W parku mieszka też wiele gatunków dzikich zwierząt – można spotkać m.in. baribale, grizli, rysie, pumy, kozły śnieżne czy rosomaki.

Atrakcje Kanady – Hopewell Rocks, Zatoka Fundy

Hopewell Rocks to bajkowe formacje w Nowym Brunszwiku, kanadyjskiej prowincji nad Atlantykiem, graniczącej z USA. Te mierzące od 12 do 21 metrów wysokości skały są widoczne w całości jedynie podczas odpływu. Dzieje się tak za sprawą rekordowych w skali światowej przypływów, jakie odnotowuje się w Zatoce Fundy – ocean wzbiera tu dwa razy na dobę o nawet 16 metrów. Formacje są także nazywane „Flower Pot Rocks” (Doniczki) ze względu na ich interesujący kształt, spowodowany erozją i pokrywającą je roślinność.

Atrakcje USA – jezioro Tahoe, Nevada/Kalifornia

Wyjątkowo przejrzysta woda o turkusowym odcieniu i jasne skały, które spoczywają zarówno na dnie, jak i na wybrzeżu, kojarzą się z rajskimi wyspami, takimi jak Seszele czy wyjątkowo piękną linią brzegową Adriatyku. Ten tropikalny krajobraz nie leży jednak nad morzem czy oceanem – niesamowite zatoki znajdziemy nad jednym z najpiękniejszych jezior świata -Tahoe. Znajduje się ono wysoko w górach – na wysokości 1899 m n.p.m. w paśmie Sierra Nevada, na granicy stanów Nevada i Kalifornia. Jest drugim pod względem głębokości jeziorem w USA – miejscami osiąga ponad 500 metrów. Akwen ma też swojego potwora, którego nazywa się pieszczotliwie Tessie, a ostatnio był widziany w 2006 roku.

Atrakcje USA – Hamilton Pool, Teksas

Położony 37 km na zachód od stolicy Teksasu Hamilton Pool to staw, który powstał na skutek zapadnięcia się, w wyniku erozji, sklepienia nad podwodną rzeką. Miejsce to, które obecny kształt przybrało tysiące lat temu, jest popularną atrakcją turystyczną. Aby wykąpać się w wodzie w kolorze jadeitu, przyjeżdżają tu zarówno turyści, jak i mieszkańcy Austin. Dodatkowego uroku dodaje temu naturalnemu basenowi wodospad, spadający z wysokości 15 metrów.

źródło: turystyka.wp.pl

Sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thc-thc
thc-thc.com

Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.