thc-thc.com

Boreray – raj w północnej Europie

Nieznane atrakcje Europy – Boreray

Ten egzotyczny krajobraz, przypominający Karaiby, znajduje się w Europie i to wcale nie nad Morzem Śródziemnym, tylko u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Boreray leży na północy Oceanu Atlantyckiego, 2 km od dziesiątej pod względem wielkości szkockiej wyspy – North Uist – obie wchodzą w skład Hebrydów Zewnętrznych. Plaże z miękkim białym piaskiem, czysta i przejrzysta woda oraz interesująca historia – to wszystko sprawia, że Boreray jest jednym z najbardziej fascynujących sekretnych miejsc w Europie!

Powierzchnia wyjątkowego zakątka wynosi jedynie 2 km kw., z czego dużą część zajmuje Loch Mor – jezioro, które praktycznie przecina wyspę na dwie części. Od Atlantyku oddziela je tylko wąska grobla, która podczas zimowych sztormów nie jest w stanie zatamować wszystkich fal. Boreray jest raczej płaska – najwyższy szczyt Mullach Mor ma 56 m n.p.m., a jej największą atrakcję stanowi wspaniała plaża, przypominająca egzotyczną lagunę. Wydmy kuszą złocistym piaskiem, a turkusowa woda zachęca do kąpieli.

Nieznane atrakcje Europy – Boreray

Naukowcy mają mnóstwo dowodów na obecność człowieka na tym terenie już przed wieloma wiekami. Odnaleziono fragmenty pochówków sprzed 5 tys. lat. Na znajdującym się na południowym-wschodzie wyspy cmentarzysku Cladh Manach ma spoczywać św. Donnan – słynny mnich głoszący na tych terenach chrześcijaństwo w średniowieczu. Od XV wieku Boreray należała do klanu Maclean, a ostatni jego przedstawiciel opuścił wyspę w 1810 roku.

Nieznane atrakcje Europy – Boreray

Od tego momentu populacja Boreray wzrosła błyskawiczne z ok. 200 na prawie 2 tys. osób. Rolnictwo było ich głównym źródłem utrzymania, więc załamanie handlu kilkadziesiąt lat później sprawiło, że wyspa powoli pustoszała. W latach 20. XX wieku zarządzono całkowitą ewakuację, ale na wyspę w krótkim czasie powróciła jedna rodzina – potomkowie klanu Maclean. Stworzyła małe gospodarstwo rolne i funkcjonowała tu do lat 60., gdy wyspa ponownie została opuszczona.

Nieznane atrakcje Europy – Boreray

W 1999 roku pojawił się kolejny chętny na przywrócenie życia na wyspie – rozpoczął odbudowę zabudowań i dziś jest jedynym stałym mieszkańcem Boreray. W czasie sezonu letniego stare gospodarstwo rolne udostępnione jest turystom – można się tu zatrzymać na nocleg. Poza pięknymi plażami wyspa oferuje doskonałe miejsca do obserwacji zwierząt – delfiny czy foki mają tu swój własny raj na ziemi.

Nieznane atrakcje Europy – Boreray

Ciekawostkę stanowi fakt, że do Hebrydów Zewnętrznych należy także inna wyspa o tej samej nazwie. Druga Boreray jest niezamieszkana i znajduje się w archipelagu St Kilda. Jej wygląd jest zdecydowanie bardziej surowy – przeważają tu majestatyczne, niedostępne klify wśród których kryją się pozostałości druidzkich ołtarzy. Jest to jedno z najbardziej odizolowanych miejsc w Europie.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.