thc-thc.com

Capri – najdroższa wyspa Europy

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Atrakcje Capri – co warto zobaczyć?

Niewielka, górzysta wyspa Capri leży w Zatoce Neapolitańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie półwyspu Sorrento. Jej niezwykły urok został odkryty już dawno i obecnie stanowi wakacyjną mekkę znanych i bogatych. Capri należy do najbardziej ekskluzywnych miejsc w Europie.

Ceny noclegów od lat należą do najwyższych na świecie. Nie znajdziemy tu tanich hostelów czy kwater, za to średnia cena za noc w hotelu wynosi 250 euro od osoby (ponad 1050 zł)! O zawrót głowy przyprawiają także ceny posiłków i napojów. W wielu restauracjach w menu nie ma informacji o cenach – dopiero rachunek informuje nas, w jak bardzo ekskluzywnym miejscu jedliśmy. Przykładowo za puszkę coli na Capri zapłacimy ok. 5 euro (21 zł), a za sałatkę caprese 17 euro (71 zł). Szklanka lemoniady w barze Tiberio, w którym niegdyś bawiła się Jackie Kennedy, to koszt 8 euro (34 zł).

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Powierzchnia Capri wynosi jedynie 10 km kw., a na wyspie znajdują się dwie miejscowści – Capri i Anacapri, które połączone są malowniczymi górskimi trasami. Zakątek zachwyca przede wszystkim przepięknym wybrzeżem z niesamowitymi formacjami skalnymi. Obowiązkowa jest wycieczka statkiem, która pozwala podziwiać wyjątkowe piękno okolicy z morskiej perspektywy. Wystające z turkusowej wody formacje to jeden z najbardziej charakterystycznych krajobrazów w Europie, na dodatek wiąże się z nimi wiele legend.

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Słynna jest także Grotta Azzurra, czyli Lazurowa Grota. Atrakcja położona jest na zachodnim wybrzeżu, a do jej wnętrza można się dostać wyłącznie łodzią. W określonych porach dnia ma tu miejsce wspaniała gra świateł – słońce wpada przez niewielki otwór wejściowy, jego promienie odbijają się od dna i przechodząc przez błękitną wodę oświetlają wnętrze lazurową poświatą. Jedną z ciekawszych atrakcji jest także Biała Grota – nazwa pochodzi od koloru wody w jej wnętrzu, który jest wynikiem odpowiedniego stężenia minerałów. Warto także zobaczyć Koralową Grotę, w której znajduje się kolonia czerwonych koralowców – jedna z nielicznych w tej okolicy.

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Capri to także piękne wille i ogrody, które pozwalają poczuć antyczną przeszłość. Villa San Michele (wstęp 7 euro) oferuje panoramiczny widok na miasto i port Capri, a na horyzoncie dostrzeżemy Wezuwiusza. Puntem obowiązkowym jest także Villa Jovis na szczycie Monte Tiberio o wysokości 354 m n.p.m. Jest jedną z dwunastu willi zbudowanych na Capri dla cesarza Tyberiusza. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się urwisko Salto di Tiberio. Mówi się, że Tyberiusz zrzucał z niego osoby, których chciał się pozbyć.

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Atrakcją Capri jest także wjazd na najwyższe wzniesienie wyspy – Monte Solaro (596 m n.p.m.), dokąd poprowadzono wyciąg krzesełkowy (wjazd – 10 euro). Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama Zatoki Neapolitańskiej. Jak na dłoni widoczne są stąd dwie najbardziej charakterystyczne skałki przy wybrzeżu Capri – Faraglioni. U góry możemy też zatrzymać się na kawę i lody w kawiarni z oszałamiającym widokiem.

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Niektórzy wierzą, że Faraglioni to Sirenum Scopuli. Jednym ze słynnych motywów mitologii greckiej jest wyprawa po złote runo, w którą wyrusza Jazon wraz z Argonautami. Podczas drogi powrotnej musi przeprawić się obok Sirenum Scopuli – trzech małych, skalistych wysp zamieszkanych przez syreny – femme fatales antycznej Grecji. Ich śpiew działał hipnotyzująco na żeglarzy, którzy nim zwabieni podpływali bliżej, po czym byli porywani i zjadani przez kusicielki. Czy Sirenum Scopuli to skałki w pobliżu rajskiego Capri? Tego pewnie nie dowiemy się nigdy, ale z całą pewnością opowieść dodaje uroku włoskiej wyspie.

Capri   najdroższa wyspa Europy, jamaica.com.pl

Do Neapolu dolecimy tanimi liniami z Katowic. Bilety kosztują od 159 zł za osobę. Można także dolecieć do innego włoskiego miasta i z niego do Neapolu dotrzeć pociągiem. Jeśli bilet zarezerwujemy odpowiednio wcześniej, za pociąg Intercity (niezależnie od długości trasy) zapłacimy jedynie 9 euro. Przykładowo z Rzymu do Neapolu dojedziemy w 1h i 45 minut. Tygodniowy pobyt na Capri rzeczywiście do najtańszych nie należy, dlatego najlepiej wybrać się tu na jednodniową wycieczkę. Warto zatrzymać się w okolicach Sorrento (np. Piano di Sorrento, gdzie znajdziemy hostele od 20-25 euro za noc w pokoju 2-osobowym). Z Sorrento na Capri popłyniemy promem. Podróż trwa od 20 do 30 minut, a cena biletu w jedną stronę waha się od 15 do 35 euro za osobę.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.