thc-thc.com

Fiordo di Furore – niezwykły zakątek południowej Europy

Atrakcje Włoch – Fiordo di Furore

Wybrzeże Amalfitańskie to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Starego Kontynentu. Wpisany na listę UNESCO region rozciąga się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego. Górzysty obszar oferuje przepiękne widoki – domy zostały zbudowane kaskadowo na stromych zboczach, więc miasteczka Costiera Amalfitana wydają się być przyklejone do skalistych klifów. W regionie można zobaczyć 13 miejscowości, nazywanych „13 perłami Wybrzeża Amalfi”. Do mniej znanych należy Furore, które oferuje jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów w tej części Europy.

Furore znajduje się między miejscowościami Praiano i Conca dei Marini. Jest niewielkie – mieszka tu ok. 800 osób. W sezonie przyciąga jednak tłumy turystów ze względu na swoje wyjątkowe położenie. Tutejsza plaża znajduje się w zatoce, która do złudzenia przypomina fiord. Komu choć przez chwile mignie ona z okien autobusu, jadącego przez kręte drogi Wybrzeża Amalfi, będzie chciał tam koniecznie dotrzeć.

Atrakcje Włoch – Fiordo di Furore

Plaża jest niewielka, ale niezwykle urokliwa. Otaczają ją, wznoszące się stromo, skaliste zbocza gór. Krajobraz do złudzenia przypomina fiordy, a jego fachowa nazwa to wybrzeże riasowe. Oznacza typ wybrzeża położonego na skraju obszaru górskiego, rozciętego przez głębokie doliny rzeczne, będące obecnie zatokami.

Atrakcje Włoch – Fiordo di Furore

Nazwa Furore wiąże się z siłą fal, które podczas sztormów uderzały w skały zatoki. Naturalny port był wykorzystywany już setki lat temu. Przed wiekami ustronna zatoka była miejscem schronienia dla piratów. Z wyjątkowym miejscem wiąże się wiele legend, związanych m.in. z diabłem.

Atrakcje Włoch – Fiordo di Furore

Fiordo di Furore od lat stanowi także źródło inspiracji dla artystów, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają tu kontemplować przyrodę. Miejscowość można było także wielokrotnie podziwiać na szklanym ekranie, w filmach i teledyskach. Z miejscem związane są takie nazwiska jak: Fellini, Rossellini czy Anna Magnani.

Atrakcje Włoch – Fiordo di Furore

Punkt obowiązkowy to kąpiel w zatoce – jej czysta woda o turkusowym odcieniu kusi nawet najbardziej opornych. Potem proponujemy wycieczkę w góry. Jeden ze szlaków prowadzi do miejscowości Conca dei Marini – widoki po drodze zapierają w dech. Trasa nazywa się Szlak Szalonych Nietoperzy.

Atrakcje Włoch – Fiordo di Furore

Do Neapolu dolecimy tanimi liniami z Katowic. Bilety kosztują od 159 zł za osobę. Można także dolecieć do innego włoskiego miasta i z niego do Neapolu dotrzeć pociągiem. Jeśli bilet zarezerwujemy odpowiednio wcześniej, za pociąg Intercity (niezależnie od długości trasy) zapłacimy jedynie 9 euro. Przykładowo z Rzymu do Neapolu dojedziemy w 1h i 45 minut. Dalej, za kilka euro dotrzemy do Sorrento, skąd odjeżdżają autobusy na wybrzeże Amalfi.

źródło: turystyka.wp.pl

Sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thc-thc
thc-thc.com

Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.