thc-thc.com

Izrael – ruiny starożytnego miasta Cezarea Nadmorska

Izrael   ruiny starożytnego miasta Cezarea Nadmorska, jamaica.com.pl

Cezarea Nadmorska to ruiny starożytnego miasta, położone w pobliżu współczesnej izraelskiej wioski Cezarea na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Profesjonalny fotograf Amir Aloni, za pomocą kamery przymocowanej do drona, w czerwcu 2015 roku nagrał piękno tej okolicy. Zachęcamy do obejrzenia wideo i zobaczenia, jak wyglądają pozostałości po mieście, które w dawnych czasach było domem dla wielu ważnych postaci historycznych.
Cezarea Nadmorska została założona w 20 r. p.n.e. przez króla Judei Heroda Wielkiego na terenie dawnej osady helleńskiej – Wieży Stratona. Nazwana została na cześć Cezara Oktawiana Augusta i przez prawie 600 lat była oficjalną stolicą rzymskiej prowincji Judei. Dla odróżnienia od innych miejscowości o tej samej nazwie, miastu nadano przydomek Maritima. Była kiedyś jednym z ważniejszych portów morskich – pełniła podobną rolę do współczesnego portu w Hajfie. Cezarea Nadmorska była dawniej siedzibą rzymskich prokuratorów. Mieszkali w niej rzymski prefekt Poncjusz Piłat, św. Filip prowadził swoją działalność, św. Piotr przemawiał do setnika Korneliusza, a św. Paweł został tu uwięziony.
W latach 60 XX w. rozpoczęto w tym miejscu prace wykopaliskowe i odkryto bardzo dobrze zachowane budowle z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Z uwagi na rozmiary miasta, udało się odsłonić jedynie niewielką jego część. Udostępnione zabytki tworzą Park Narodowy Cezarei. Najważniejsze z nich to teatr rzymski na ok. 4000 widzów, w którym organizowane są współcześnie letnie koncerty, fragmenty murów z czasów panowania Heroda, ruiny największego hipodromu rzymskiego, cytadela zbudowana przez krzyżowców otoczona murami z połowy XIII w. czy zatopione ruiny starożytnego portu udostępnione w Podwodnym Parku Archeologicznym. Park został udostępniony dla turystów i każdy amator nurkowania może tam podziwiać podwodne eksponaty muzealne opisane specjalną wodoodporną farbą odblaskową.

Izrael   ruiny starożytnego miasta Cezarea Nadmorska, jamaica.com.pl
(Teatr rzymski, w którym organizowane są obecnie koncerty, fot. kavram / Shutterstock.com)

Cezarea straciła na znaczeniu w okresie panowania bizantyjskiego i arabskiego. W czasie wypraw krzyżowych przeżyła gwałtowny upadek, dlatego w 1251 r. król Francji Ludwik IV postanowił wzmocnić miasto. Zbudował wokół niego ogromną fosę, wzniósł dodatkowe fortyfikacje i mury obronne otaczające miasto. Niestety, pomimo tych zabezpieczeń Arabowie pod wodzą sułtana Bajbarsa zdobyli Cezareę Nadmorską, a w 1265 r. egipscy Mamelukowie (niewolnicy, którzy kupowani byli przez majętnych muzułmanów, a następnie poddawani procesowi islamizacji) zburzyli ją. W 1884 r. na ruinach starożytnego miasta powstała mała wieś rybacka Cezarea, założona przez muzułmanów z Bośni. W 1948 r. wypędzono wszystkich arabskich mieszkańców, a ich domy wyburzono.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.