Dokładnie rok temu CanG, czyli ustawa o dekryminalizacji marihuany w Niemczech, weszła w życie. Od wstępnych projektów do aktualnej, obowiązującej wersji, ustawa wielokrotnie była i nadal jest przedmiotem ostrej krytyki.
Wielu zwolenników reformy również ostro podchodzi do sądu nad CanG, opisując ją jako nadmiernie zbiurokratyzowaną i daleką od rzeczywistości machinę. Mimo to społeczność osób zażywających konopie indyjskie i sympatyków konopi indyjskich z pewnością nie chce cofnięcia tej reformy.
Po roku dekryminalizacji marihuany można teraz wyciągnąć wstępny bilans i pierwsze wnioski na temat sukcesu CanG. To właśnie zrobił Jürgen Bickel, założyciel i dyrektor zarządzający Storz & Bickel GmbH, lidera na rynku w produkcji wysokiej jakości waporyzatorów. Poniżej przedstawiamy jego oświadczenie w jego własnym brzmieniu.
Rok CanG – Dlaczego Dekryminalizacja w Niemczech Jest Sukcesem
Dokładnie rok temu weszła w życie ustawa o dekryminalizacji marihuany – Cannabisgesetz (CanG) – od tego czasu jest przedmiotem gorących dyskusji, często polemicznej krytyki, ale rzadko merytorycznej oceny. Dlatego chciałbym dziś przedstawić jasny, oparty na faktach bilans – z punktu widzenia pioniera branży, długoletniego zwolennika racjonalnej polityki dotyczącej konopi indyjskich i obywatela wierzącego w postęp: CanG odniosło wielki sukces.
Rzadko prawo było tak lekceważone. W swoim powstaniu CanG była mocno ograniczona z powodu wielu czynników zewnętrznych, takich jak Konwencja Narodów Zjednoczonych o narkotykach z 1961 roku i inne regulacje UE. Trzeba było przekonać konserwatywną część SPD i Bundesratu. W tych warunkach wynik jest niezwykły. Jest to prawdziwa zmiana paradygmatu i doskonały przykład tego, jak odważna polityka jest możliwa nawet w złożonym otoczeniu prawnym i politycznym.
Najważniejszym osiągnięciem CanG jest wyłączenie konopi indyjskich z ustawy o środkach odurzających. Ten krok przeszedł do historii i był punktem zwrotnym: dostęp pacjentów do medycznej marihuany został znacznie uproszczony. Ilość importowanych kwiatów leczniczych wzrosła z 32 do 72 ton, co stanowi ogromną poprawę dla wielu osób, które wcześniej były uzależnione od czarnego rynku.
Jednocześnie dzięki dekryminalizacji udało się uniknąć ponad 100 tys. postępowań karnych dotyczących przestępstwa posiadania marihuany. Oznacza to nie tylko ogromne odciążenie policji i wymiaru sprawiedliwości, ale także więcej humanitaryzmu, większej proporcjonalności i większej wolności.
Podczas gdy związki zawodowe policji mówią ogólnie o dodatkowym obciążeniu, liczby pokazują coś wręcz przeciwnego: policja została znacznie odciążona, podczas gdy nowe zadania, takie jak zachowanie przepisowej odległości, w większości przypadków nie wchodzą w zakres jej kompetencji.
Często cytowany czarny rynek również został skutecznie zahamowany i zastąpiony własnymi uprawami, dostawami leczniczej marihuany, a w przyszłości także poprzez stowarzyszenia hodowców, czyli kluby socjalne, z których ponad 130 już zostało zatwierdzonych.
Z reprezentatywnych badań wynika, że obecnie ponad 10% populacji samodzielnie uprawia konopie indyjskie. Również pod względem gospodarczym sektor konopi indyjskich staje się coraz bardziej atrakcyjnym pracodawcą i ważnym czynnikiem gospodarczym. Tysiące miejsc pracy powstają w sektorze uprawy, przetwórstwa, dystrybucji, badań i handlu – cała branża kwitnie.
W samym Berlinie w czerwcu odbywają się największe na świecie targi branży konopnej, z ponad 500 wystawcami i ponad 60 000 zwiedzających. Wszystkie legalne firmy tworzące miejsca pracy, płacące podatki i biorące na siebie odpowiedzialność. Tak w rzeczywistości wygląda udane wyparcie czarnego rynku.
Jest to żywa legalizacja i bezpośrednie pozbawianie struktur przestępczych udziałów w rynku. Prawo jest młode. Wiele organizacji producentów dopiero co uzyskało zezwolenie na swoje działalności. Wygłaszanie już teraz oceny ich skuteczności jest po prostu niepoważne – właśnie dlatego prawo przewiduje ocenę, którą należy starannie przeprowadzić przed wysunięciem nowych żądań.
Już teraz można dostrzec pozytywny wpływ doradców ds. prewencji przewidzianych w stowarzyszeniach producentów. Opracowano wiele bardzo dobrych i nowych podejść do profilaktyki. Edukacja w zakresie bezpiecznej i odpowiedzialnej konsumpcji konopi indyjskich w kontekście ochrony nieletnich ma zasadnicze znaczenie i może być skutecznie wdrożona jedynie w klubach socjalnych.