Kanada: planowany nowy projekt na temat medycznej marihuany i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Medyczna marihuana to bardzo obszerny rozdział, który jeszcze długo pozostanie nieodkryty i nie do końca zbadany. Być może dlatego też wielu lekarzy na całym świecie, a szczególnie w Europie i w krajach, w których medyczna marihuana jest legalna, bardzo niechętnie przepisuje ją swoim pacjentom. I to pomimo dotychczas przeprowadzonych badań zarówno naukowych jak i klinicznych, które są naprawdę bardzo przekonujące. To jednak ma się niedługo zmienić. Tilray to jeden z największych i wyrafinowanych producentów najlepszej jakości medycznej marihuany na świecie, który ma zamiar wspierać i promować badania kliniczne na temat cannabisu oraz jego oddziaływań na symptomy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – chronic obstructive pulmonary disease, w skrócie COPD.

Badanie fazy II
W badaniach fazy II zostaje na przykład zbadane, czy i w jakich warunkach medyczna marihuana jest efektywna w walce z trudnościami w oddychaniu i jednoczesnej poprawie sprawności fizycznej symptomatycznych pacjentów chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w zaawansowanym stadium („Proof of concept“, znalezienie efektywnej dawki).

Czym jest COPD, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc?
Pacjenci chorujący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpią na przewlekłą chorobę płuc, która blokuje przepływ powietrza i bez leczenia może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płuc.

Do psychopatologicznych cech COPD zaliczają się zredukowany wydech, wtrącenia oddechowe, hiperinflacja, anomalie przy wymianie gazowej oraz nadmierne wydzielanie śluzu. Pierwszą konsekwencją tego są trudności w oddychaniu i związana z tym utrata autonomii jak i zmniejszona jakość życia.

Wiele pacjentów cierpiących na COPD unika wysiłku fizycznego, co prowadzi do negatywnych konsekwencji psychicznych oraz depresji jak i gorszego ogólnego samopoczucia.

Ogólnoświatowy morderca o nazwie COPD
COPD to jedna z najbardziej rozprzestrzenionych na całym świecie chorób, których leczenie jest bardzo kosztowne. Według oszacowań około 17 procent dorosłych Kanadyjczyków powyżej 40 roku życia cierpi na COPD. W Europie wiadomo, że choruje na nią między 10 a 12 procentami Niemców.

Bardzo znaczącym przy tym schorzeniu jest obchodzenie się z jego symptomami, aby ustabilizować dotkniętych pacjentów i zachować ich jakość życia. Około 45 do 90 procent dorosłych z zaawansowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc cierpi przy aktywności fizycznej na przewlekłe duszności, które te osoby bardzo silnie ograniczają. Chodzi tutaj również o pacjentów, których wcześniejsza choroba płuc była leczona przy pomocy dostępnych środków medycznych. Z tego powodu poszukiwane są bardziej efektywne metody leczenia dla COPD.

Jeden z odpowiedzialnych za zaplanowane badania medyków Dr. Jensen mówi, że potrzebne są dodatkowe terapie, aby zmniejszyć duszności u pacjentów z zaawansowaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zwiększyć ich sprawność fizyczną i w ten sposób poprawić ich stan ogólny. Medyczna marihuana może w tym pomóc.

Obecnie poszukiwani są potrzebni do przeprowadzenia badań probanci, a dokładniej dwudziestu. To z nimi jeszcze w tym roku mają odbyć się badania w Kanadzie. Jak dodaje Dr. Catherine Jacobson, która jest przewodniczącą klinicznych prac badawczych w korporacji Tilray: „Cieszymy się, że możemy wspierać tak ważne badania. Jeśli dojdziemy do takiego wyniku, że wyparowany cannabis jest bezpieczny, dobrze znoszony przez pacjentów i przede wszystkim skuteczny, możemy przeprowadzać dalsze badania, aby pomóc pacjentom chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz osobom cierpiącym na inne schorzenia efektywnie niwelować ich symptomy.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.