Marihuana Spowalnia Procesy Starzeniowe w Mózgu Zwierząt

W najnowszych badaniach i testach na zwierzętach konopie indyjskie po raz kolejny udowodniły, że są dość skuteczną bronią przeciwko procesom starzenia się mózgu.

Na Uniwersytecie w Bonn początkowo zajmowano się zbadaniem THC i jego pozytywnego wpływu na demencję wyłącznie na myszach, ale wiadomo, że te małe gryzonie jako ssaki pokrewne są bardzo sprawdzonymi obiektami badań neurologicznych w celu opracowania nowych metod leczenia.

Psychoaktywne THC: Lekarstwo a Nie Narkotyk?

Nowe badania nad konopiami indyjskimi i ich wysokowydajnymi składnikami często ujawniają to, co ludzkość wie o konopiach od tysięcy lat. Eksperci nazywają kannabinoidy w marihuanie najstarszym lekiem na świecie. Oczywiście nie można już zweryfikować skuteczności wcześniejszego stosowania konopi we wszelkiego rodzaju dolegliwościach, zwłaszcza w obszarze neurologicznym, ale istnieje wiele przesłanek potwierdzających pozytywny wpływ konopi na zdrowie.

Chociaż demencja i choroba Alzheimera jako potencjalne wskazania do terapii marihuaną są nadal w fazie podstawowych badań, udowodniono, że ta psychoaktywna substancja skutecznie pomaga w zwalczaniu bólu, stanu zapalnego lub zaburzeń snu. To, co dawniej wiedzieli uzdrowiciele i być może już szamani, potwierdzają teraz badacze konkretnymi danymi oraz, jak widzimy na obecnym przykładzie, eksperymentami na mózgach myszy laboratoryjnych.

Konopie Promują Wzrost Synaps Między Neuronami

Wiadomo, że sieć neuronowa w mózgu nigdy nie osiąga swojej maksymalnej objętości, bo takowej nie ma. Jednak wraz z wiekiem nasz mózg nieuchronnie traci swoją organiczną elastyczność i fascynujące mechanizmy regenerujące, co z kolei może prowadzić do powstania demencji.

Skuteczne leki, które by temu przeciwdziałały bądź te procesy hamowały, są trudne do opracowania. Nie da się tak po prostu znaleźć terapii, która usunęłaby szkody, nie wyrządzając szkody.

Według najnowszych badań, konopie indyjskie i THC otwierają nowe drogi, a to ma związek z interakcją między rośliną a układem endokannabinoidowym organizmu. Myszy i ludzie mają ten układ w swoich ciałach i posiadają również specjalne receptory, do których roślinne kannabinoidy dokładnie dokują.

High odczuwany po spożyciu THC nie jest toksycznym znieczuleniem, jak ma to w przypadku alkoholu i, wręcz przeciwnie, z medycznego punktu widzenia może być korzystny, jeśli jest marihuanę prawidłowo się stosuje. Dotyczy to również szlaków sygnałowych w mózgu, które mają związek ze zdrową regulacją metabolizmu, białkiem mTOR i cząsteczkami zwanymi „metabolomami”. Konopie indyjskie mają zatem obiecujący wpływ na tkankę neuronową i poprawiają transmisję sygnałów w mózgu.

Interakcja Starzejącego Się Mózgu i Kannabinoidów

Według raportu opublikowanego w czasopiśmie „ACS Pharmacology & Translational Science” zespół badawczy przy podaniu małej dawki konopi początkowo zauważył u badanych starszych myszy laboratoryjnych raczej przypadkową poprawę procesów uczenia się i pamięci. Aby lepiej to zrozumieć, na uniwersytecie w Bonn przebadano dwie grupy zwierząt, jedna, bardzo młoda, w wieku czterech była, a druga, znacznie starsza, w wieku półtora roku.

Myszy otrzymywały marihuanę przez 28 dni i w porównaniu do swoich abstynencyjnych rówieśników wykazały wyraźny wzrost białka mTOR! Przyspieszyło to tworzenie nowych synaps i wszystkie funkcje mózgu wróciły do normy. Jednocześnie jednak zmniejszyła się aktywność cząsteczek w tkance tłuszczowej, co naukowcy porównują do korzystnego efektu diety.

Dzięki konopiom organizm reguluje szereg procesów, dzięki czemu procesy starzeniowe zostają spowolnione, a my możemy czerpać z tego działania wymierne korzyści. Empirycznie udowodnione efekty przeciwstarzeniowe THC i płynny metabolizm brzmią jak zupełne przeciwieństwo tych opowieści, które bez żadnych dowodów są rozpowszechniane na temat THC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.