OPIS: Żelazo gra bardzo ważną rolę przy wytwarzaniu chlorofilu, jak i również przy oddychaniu i regulacji różnych funkcji enzymatycznych. Przy kwaśnym pH żelazo jest optymalnie absorbowane, przy ziemi alkalicznej może dojść do niedoboru żelaza.
NIEDOBÓR: Jak już wyżej napisaliśmy, niedobór żelaza może występować w przypadku alkalicznej ziemi. Należy więc zmierzyć jej poziom pH. Przy większym niż 7,5 istnieje możliwość niedoboru. Drugim krokiem jest więc skontrolowanie rośliny.
Najpierw atakowane są młode, wyrastające liście. Nie są one w stanie wyprodukować wystarczającej ilości chlorofilu, czego następstwem jest chloroza. Przejawia się ona tym, że odstępy między liśćmi stają się żółte. Natomiast jeśli chodzi o liście, to tylko ich żyły pozostają zielone, reszta również jest żółta. Jeśli w porę nie zareagujemy, to liście odpadną.
Chloroza rozprzestrzenia się z czasem po wszystkich liściach, aż cała roślina obumrze.
Aby zwalczyć niedobór żelaza należy użyć kwasu, który obniży poziom pH do 6,0. Dzięki temu zostaje przywrócone absorbowanie żelaza. Nawozu należy używać codziennie przez 3 dni. Po tygodniu będą widoczne zmiany i poprawa.
Ponadto niedobór żelaza może występować, gdy używamy środków grzybobójczych z dodatkiem miedzi. W tym wypadku należy dobrze wypłukać ziemię wodą i dodać nawozu z żelazem.
NADMIAR: Nadmiar żelaza występuje znacznie rzadziej niż jego niedobór. Ukazuje się on przez brązowe zabarwienie liści, dodatkowo występuje nekroza. Przy mocnym przedawkowaniu roślina obumiera.
WYSTĘPOWANIE: częste