System aeroponiczny polega na spryskiwaniu korzeni rośliny mgiełką zamiast płynnych roztworów odżywczych. Szczerze mówiąc wiele komercyjnych systemów aeroponicznych nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ metoda ta wymaga zastosowania wrażliwych na konserwację dysz wysokociśnieniowych. Wiele dostępnych na rynku roztworów opiera się na dyszach niskociśnieniowych, które rozpryskuje roztwór odżywczy na korzenie, ale nadal jest to roztwór ciekły i ciężki, a nie lekka mgiełka.
W systemie aeroponicznym doniczki z roślinami umieszczane są w konstrukcji, która zawiera dysze rozpylające. Pod doniczkami musi znajdować się nieco wolnej przestrzeni, ponieważ rozpylana mgiełka powinna pokrywać doniczki, a raczej korzenie. W systemie aeroponicznym korzenie zazwyczaj bardzo zwisają w dół i wiszą w powietrzu – tu musi dotrzeć mgiełka roztworu odżywczego. Idealne jest rozpylanie mgiełki w odstępach co 15 minut i przez okres 10 sekund, jeśli mamy rozpylacze wysokociśnieniowe. W przypadku dysz niskociśnieniowych pompa musi pracować przez cały czas, ponieważ dysze nie wytwarzają prawdziwej mgły.
Podobnie jak w przypadku innych systemów, podstawą udanej uprawy jest zbiornik na roztwór odżywczy, pompa i doniczki z podłożem. Ponadto w przypadku systemu aeroponicznego ważne są rozpylacze, a w przypadku dysz wysokociśnieniowych odpowiednio większa pompa (najlepiej 10 bar). System aeroponiczny jest szczególnie odpowiedni dla młodych roślin i nieukorzenionych sadzonek, ponieważ na tym etapie nie można stworzyć ssania korzeni i ciecz musi być wchłaniana przez aparaty szparkowe liści.
Zalety systemu aeroponicznego
- tworzy piękny system korzenny
- zapewnia najbardziej zrównoważone dostarczanie tlenu i roztworu substancji odżywczych do korzeni
Wady systemu aeroponicznego
- zatykanie się rozpylaczy
- w przypadku stosowania dysz wysokociśnieniowych problematyczne jest uszczelnienie systemu