Ten, kto zażywa cannabisu zapewne robi to po to, aby się lepiej poczuć. Ale czy marihuana może wpływać na jakość naszego życia, a nawet doprowadzić do jej poprawy? Zespół badawczy z USA podjął się próby odpowiedzenia na to nurtujące pytanie.
Dobrze przeżyte życie to coś, czego każdy pragnie. Jakość życia to wyrażenie, które zastępuje własne oszacowanie sytuacji życiowej. Zespół badaczy z USA pod nadzorem Itai Danovitcha zdefiniował jakość życia jako koncepcję, która zawiera nasze cielesne, duchowne, emocjonalne i socjalne samopoczucie.
Zachowania, które zwiększają nasze samopoczucie mogłyby według tego także poprawić jakość naszego życia. A więc czy konsumpcja cannabisu jest w stanie tego dokonać? Badacze przeglądnęli w tym celu istniejące już badania naukowe na ten temat i doszli do następujących wyników.
Danovich i jego zespół znaleźli 14 badań, których tematem jest badanie wpływu konsumpcji cannabisu w wolnym czasie do celów rekreacyjnych na jakość życia. W sześciu badaniach nie znaleziono żadnego związku między tymi dwoma aspektami. Według tych badań palenie marihuany nie miało ani wpływu na polepszenie ani na pogorszenie jakości życia.
Jednak zauważono związek pomiędzy nadużywaniem cannabisu a złą jakością życia. W ośmiu badaniach go także udowodniono. Okazało się, że częsta konsumpcja cannabisu wiąże się z niższą jakością życia. Największy spadek zauważono u osób, które nałogowo palą marihuanę.
Jednak nie można w 100 procentach stwierdzić, że to akurat konsumpcja cannabisu ma bezpośredni wpływ na utratę i spadek jakości życia. Możliwym jest to, że palenie marihuany jest następstwem albo zjawiskiem towarzyszącym odczuciu niższej jakości życia.
W każdym razie zespół badawczy nie był w stanie stwierdzić, że konsumpcja cannabisu poprawia jakość życia. Naukowcy uważają, że umiarkowana konsumpcja ma na to raczej neutralny wpływ. Dopiero przy nadużywaniu marihuany i w szczególności przy zachowaniu uzależnienia są zauważalne zmiany.
Kierujący badaniami Danovitch wraz z zespołem podkreślają, że cannabis w porównaniu do innych używek i narkotyków ma raczej mały i nie znaczący wpływ na jakość życia. Pokazują to badania, w których cannabis porównywano z innymi narkotykami. Alkohol, tytoń i inne nielegalne narkotyki stoją tutaj znacznie wyżej w rankingu.
Naszym zdaniem cannabis to jedyny skuteczny środek, który w 100 procentach poprawia jakość życia. Weźmy tu pod uwagę ludzi, którzy cierpią na różne schorzenia, a ich jedyną nadzieją i szansą na załagodzenie bólu jest właśnie cannabis. Jest to naturalny lek, który skutecznie zwalcza większość dolegliwości, a nawet jest w stanie zabić komórki rakowe.