Czy CBN Ma Efekt Neuroprotektywny?

Roślina konopi może przynieść ulgę w wielu różnych dolegliwościach, a badania pokazują, że pozytywne efekty są możliwe przede wszystkim dzięki niektórym składnikom, takim jak rzadko badany kannabinol (CBN).

Zazwyczaj naukowcy zajmujący się badaniem konopi indyjskich skupiają się na tej substancji jako naturalnym substytucie dla chemicznych środków nasennych, ponieważ udowodniono, że CBN działa uspokajająco i może zrekompensować zakłócony sen.

Jednak nowe badanie ujawniło również fascynujące właściwości neuroprotekcyjne i w przyszłości przewiduje zwiększone wykorzystanie konopi w leczeniu chorób takich jak demencja czy Alzheimer.

Substancje Czynne Konopi Indyjskich w Zapobieganiu i Leczeniu Demencji

W doniesieniach medialnych związek ten jest niestety często przedstawiany dokładnie na odwrót, czyli że marihuana wywołuje psychozę, ale oczywiście nauka empiryczna jest o wiele dalej. Byłoby również dość absurdalne, gdyby z jednej strony rośliny konopi od tysięcy lat na całym świecie były z powodzeniem stosowane, ale jednocześnie powodowały poważne, nieuniknione szkody.

Oczywiście, odurzające kannabinoidy, takie jak THC, nie powinny być dostępne dla nastolatków. CBN ma również łagodne działanie psychoaktywne, które może pomóc w zasypianiu, relaksowaniu się, ale większość innych składników marihuany, takich jak CBD lub CBG, ma bardzo niski profil ryzyka dla wszystkich grup wiekowych.

Parkinson, Alzheimer i Urazy Mózgu Jako Obszary Zastosowania Kannabinolu

Naukowcy z Instytutu Salka przeanalizowali cztery związki zawierające CBN, a ich skuteczność neuroprotekcyjna w laboratorium była większa niż przy użyciu izolowanej, czystej substancji. Poszukiwano aktywnych parametrów pochodnych konopi i planowano wkrótce rozpocząć dalszą modyfikację, tak aby w przyszłości można było z nich wytwarzać konkretne leki na demencję i choroby neurologiczne, takie jak urazy. Chodzi o ochronę komórek mózgowych, neuronów i ich mitochondriów, które, tak jak we wszystkich komórkach, są odpowiedzialne za dostarczanie energii.

Wiadomo, że mitochondria to fascynujące komórki w naszym organizmie, bez których natychmiast byśmy umarli. W przypadku choroby Alzheimera neurony i ich mitochondria cierpią tak bardzo, że tylko odpowiednie leki mogą zapobiec trwałym konsekwencjom. Badania wykazały, że CBN jest bardzo korzystne, chroniąc mózg przed śmiercią komórki, określaną jako apoptozę lub ferroptozę.

Kannabinoidy i Ich Pochodne w Neurologii

Aby uzyskać wyniki, naukowcy podzielili CBN na fragmenty na poziomie molekularnym i zbadali jego właściwości neuroprotekcyjne. Dodatkowo skonstruowano cztery analogi kannabinolu, czyli coś w rodzaju wzmocnionych sobowtórów CBN. Okazało się, że poszczególnie modyfikacje dotarły do mózgu szczególnie szybko i rozwinęły silniejszą ochronę niż czyste składniki konopi indyjskich. Przeprowadzono również eksperyment na szczurach laboratoryjnych wywołując u ich sztuczną śmierć komórek, które dzięki CBN zostały uzdrowione.

Przeprowadzono również sekcję muszki owocówki drosophila i zbadano na nich również wpływ pochodnych CBN na urazowe uszkodzenia mózgu, co dało obiecujące wyniki dzięki znacznie większej przeżywalności owadów leczonych konopiami indyjskimi. Chociaż testy na ludziach dopiero się rozpoczną, naukowcy uważają, że możliwe jest między innymi profilaktyczne podawanie CBN, np. sportowcom lub podawanie CBN ofiarom wypadków.

Planowane są dalsze badania. Korygowanie niekorzystnie zmienionych obszarów mózgu, równoważenie dysfunkcji, ochrona neuronów kannabinoidami. Chociaż trudno jest ponownie uaktywnić mitochondria, rośliny konopi mogą również stanowić obiecujące opcje przy terapii takich chorób jak Alzheimer i Parkinson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.