Osoby zażywające cannabis częściej biorą udział w wypadkach drogowych

Dwa nowe badania sugerują, że spożywanie cannabisu niesie za sobą zwiększone ryzyko spowodowania wypadku. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych w jeden konkretny dzień w roku zwiększa się liczba wypadków drogowych.

Słyszeliście już o 420 bądź 4/20? Jak głosi legenda pięciu uczniów High school w 1971 roku regularnie spotykało się zawsze o godzinie 4:20 popołudniu aby palić marihuanę. Z biegiem czasu angielska liczba four-twenty zapisała się jako kod dla palenia marihuany. Dzięki wtykom w popularnej w tamtych czasach grupie Band Grateful Dead liczba 420 w końcu znalazła wejście do popkultury. Ponoć członkowie grupy w 1991 roku rozdawali ulotki, które miały namawiać do spotkania się 20.4. o godzinie 4:20 na palenie trawki. To nawoływanie ostatecznie zostało wykorzystany przez pewien magazyn, co przyczyniło się do rozpowszechnienia pojęcia four-twenty.

W Stanach Zjednoczonych dzień 20 kwietnia ma już charakter eventowy. W większości miast tysiące miłośników marihuany spotyka się na wspólne „jaranie”. Niektórzy z nich jednak nie wychodzą z tego cało, jak pokazuje najnowsze badanie. Według niego co roku 20 kwietnia po godzinie 4:20 wzrasta liczba śmiertelnych wypadków drogowych…

O 38 procent zwiększone ryzyko śmiertelnego wypadku drogowego u młodzieży
Przewodniczący badaniami John Staples wraz z zespołem przeanalizowali dane wypadków drogowych w całym kraju z ostatnich 25 lat. Naukowcy porównali liczbę wypadków, które miały miejsce zawsze 20 kwietnia po godzinie 16:20 z liczbą wypadków, które miały miejsce w ten sam dzień tygodnia o tej samej porze, ale tydzień przed lub tydzień po tej dacie.

Wynik: łącznie ryzyko wypadku w ten dzień zwiększało się o 12 procent. Jeśli zwrócono uwagę na osoby poniżej 21 roku życia to ryzyko wypadku drogowego w tej grupie było nawet o 38 procent większe niż w porównywalne dni. W prawdzie nie wiadomo, ile osób spożywających cannabis tego dnia siada za kółkiem. Inne badania jednak wykazały, że szczególnie wśród studentów powszechne jest raczej luźne podejście do siadania za kółko po spożyciu marihuany (źródło 3) i że jej konsumpcja zwiększa ryzyko spowodowania wypadku.
Badania kontrolne sieją podejrzenie na zwiększone ryzyko spowodowania wypadku przez cannabis.

Kolejne badanie z Włoch zaostrza podejrzenie, że osoby zażywające cannabis częściej giną w wypadku samochodowym. Naukowcy przeprowadzili tak zwane badania kontrolne, w których zbadano próbki moczu na obecność THC-COOH.
„Przypadkami“ były 1.406 osoby, które z powodu wypadku przebywały w szpitalu. Jako grupa kontrolna służyły 1.953 osoby, które zawodowo pracują jako kierowcy i którzy z powodów bezpieczeństwa są zobowiązani do niezapowiadanego oddawania moczu.

Podczas gdy w grupie przypadków 8,2 procent osób zostało pozytywnie zbadanych na obecność THC-COOH, to w grupie kontrolnej liczba ta wynosiła tylko 0,8 procent. Różnica jest znacząco wysoka. Konsumenci cannabisu dlatego powinni zwracać uwagę na to, aby nie brali aktywnego udziału w ruchy drogowym po spożyciu marihuany. Osoby, które regularnie spożywają cannabis ogólnie są zagrożone, nawet gdy czują się trzeźwo, gdyż THC przy regularnym spożywaniu jest jeszcze długo wykrywalny.

Źródła:
1. Ogłoszenie prasowe University of British Columbia (13.2.2018) (https://news.ubc.ca/2018/02/13/risk-of-fatal-traffic-crash-higher-during-annual-4-20-cannabis-celebration/)
2. Staples, J. A. & Redelmeier, R. A. (2018). The April 20 Cannabis Celebration and Fatal Traffic Crashes in the United States. JAMA Intern Med., doi:10.1001/jamainternmed.2017.8298
3. Whitehill, J., M., Rivara, F. P. & Moreno, M. A. (2014). Marijuana-Using Drivers, Alcohol-Using Drivers, and Their Passengers. JAMA Pediatr, 168(7), 618-624.
4. Del Bazo, G., Gottardo, R., Mengozzi, S., Dorizzi, R. M., Bortolotti, F., Appolonova, S. & Tagliaro, F. (2017). „Positive“ urine testing for Cannabis is associated with increased risk of traffic crashes. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, doi.org/10.1016/j.jpba.2017.12.059

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.