Wcale nie trzeba tak dokładnie się przyglądać kampanii legalizującej konopie w Stanach Zjednoczonych, aby dostrzec, jak ważną rolę odgrywają tam oczekiwane zyski. „Miliony dolarów z podatków cannabisowych, które nakręcają całą gospodarkę i tworzą nowe miejsca pracy.” – już podczas kampanii w Colorado można było to usłyszeć i, co najlepsze, to się sprawdziło.
Nowa analiza jednak ostrzega przed zachęcanie wyborców do legalizacji przez wysokie zyski podatkowe. Argumentacja badaczy z University of California w San Francisco bazuje na prostym stwierdzeniu, że oddziaływania legalizacji na ogólny stan zdrowia są ważniejsze w ocenie niż stworzenie nowego sektora gospodarczego, który mierzy się do przemysłu tytoniowego i alkoholowego.
Według zdania autorów powinno się wyciągnąć wnioski z negatywnych doświadczeń przemysłu alkoholowego i tytoniowego i przy tworzeniu nowych praw dotyczących marihuany zachować na oku ochronę ogólnego zdrowia. Bo jeśli marihuana będzie tak samo traktowana i reklamowana jak papierosy, to można się liczyć z bardzo wysokim zainteresowaniem i popytem.
W Colorado, gdzie publiczna reklama produktów cannabisowych jest zabroniona, można bez wątpienia dostrzec, że sklepy cannabisowe cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem, a przemysł konopny co trochę wydaje innowacyjne produkty na rynek. Autorzy przeprowadzonych badań są zdania, że przemysł cannabisowy bez sprawnej kontroli gwałtownie będzie rósł i z agresywną strategią rynkową będzie podchodził przeciwko warunkom regulacji, co ostatecznie będzie prowadziło do wzrostu kosztów społecznych i medycznych.
Zainteresowanie poprawnym obchodzeniem się z zalegalizowaną marihuaną jest pod coraz większym naciskiem, gdyż coraz więcej stanów przeprowadza głosowanie na temat legalizacji, a ich modele jak na razie najbardziej orientują się na prawach do konsumpcji alkoholu. Autorzy wymienionych badań uważają za ważne, aby konsumpcję marihuany utrzymywać zarówno u młodzieży jak i u reszty społeczeństwa na niskim poziomie. Dalsze cele to ochrona abstynentów, prewencja i pomoc przy terapii odwykowej. Uprawa marihuany powinna być ściśle uregulowana, tak jak marketing i handel produktów zawierających cannabis.
Z pewnością wiele argumentów badaczy jest słusznych a ich zamiary słuszne. Ale nie można zapomnieć o tym, że większość wpływów podatków z legalizacji wpływa na rzecz profilaktyki i nauki a ponadto większość mocniejszych i groźniejszych narkotyków zostaje zastąpiona właśnie cannabisem.