Bogate w Składniki Odżywcze Nasiona Konopi Jako Idealna Żywność Dla Wegetarian

Coraz częściej publikowane są ekscytujące badania na temat nasion konopi jako żywności a także na temat wysokiej zawartości składników odżywczych w roślinie konopi. Naukowcy są szczególnie zainteresowani wykorzystaniem konopi jako opcji w diecie wegetariańskiej.

Białka roślinne, błonnik pokarmowy, minerały – wraz z niezbędnymi kwasami tłuszczowymi i przeciwutleniaczami, nasiona konopi zapewniają pełne spektrum prawdziwego powerfoodu. Eksperci określają konopie jako żywność funkcjonalną i wysokiej jakości suplement diety, który w przyszłości może odgrywać ważną rolę w diecie wegetarian.

Nasiona, Pestki, Ziarna

Konopie przemysłowe czy też włókniste to rośliny bez zawartości wysokiego poziomu THC, czyli psychoaktywnego kannabinoidu marihuany, które są całkowicie legalne. To cenny surowiec, którego przetwarzanie nie tylko wzbogaca branżę spożywczą, ale także otwiera nowe, zrównoważone perspektywy w produkcji odzieży, biopaliw czy materiałów budowlanych. Konsumenci w dzisiejszych czasach prawie dwukrotnie częściej niż dekadę temu sięgają po nasiona konopi i udoskonalają nimi wiele przepisów.

Przez tysiąclecia nasiona konopi były wyrzucane lub umieszczane z powrotem w miękiszu, aby wyhodować następne zbiory – dopóki współczesna nauka o żywieniu w XX wieku nie odkryła ogromnej ilości składników odżywczych, jaka się w nich kryje.

Do tej pory stworzono aż 50 różnych odmian konopi przemysłowych, wszystkie o różnym składzie pod względem zawartości makroskładników. W porównaniu, chociażby z tak popularnymi nasionami chia, możliwe jest uzyskanie do 30% zawartości białka i tłuszczu, i nawet do 40% błonnika. Szczególnie obiecująca jest struktura polisacharydowa pełna błonnika i oczywiście zarówno handel, jak i konsumenci doceniają dobrą tolerancję, niezależnie od tego, czy sięgają po nasiona w postaci oleju, mąki czy jako przekąski.

Nasiona Konopi Oferują Dla Wegetarian Wiele Białek i Kwasów Tłuszczowych Omega

Wiadomo, że w diecie wegetariańskiej najlepsze są różne źródła białka pochodzenia roślinnego. Chodzi o aminokwasy i białka o wysokim znaczeniu biologicznym. Wyraźnym przykładem jest arginina, która w nasionach konopi jest zawarta aż w 12%, a przy takich wartościach łatwo bije na łeb produkty zwierzęce, jak klasyczna soja.

Dodatkowo w nasionach konopi znajdują się aminokwasy na bazie siarki, takie jak edestyna, cysteina lub metionina, które wraz z aromatycznymi przedstawicielami źródła białka dają ogromną moc. Wegetarianie często spożywają zbyt mało takich aminokwasów, a za pomocą konopi mogliby z łatwością je uzupełnić.

Orzechowe nasiona konopi są nie tylko pyszne, ale także wykazują silne działanie przeciwutleniające dzięki bioaktywnym peptydom. Na przykład acetylocholinoesteraza i renina są również stosowane w medycynie do łagodzenia objawów demencji, takich jak choroba Alzheimera. Wiele badań wykazało już obiecujące efekty medycznej marihuany przeciwko tym schorzeniom.

Ponadto składniki odżywcze zawarte w nasionach konopi przechodzą do wielu cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, których wysoka zawartość kwasu oleinowego jest porównywalna z objętością lipidów w oliwie z oliwek. WHO zaleca wegetarianom spożywanie 1-2% kwasu alfa-linolenowego dziennie, który jest również w dużych ilościach zawarty w nasionach konopi indyjskich.

Błonnik, Minerały i Konopie Jako Wyjątkowo Zrównoważone Źródło Żywności

Dieta wegetariańska nie może obejść się bez dodatkowej ilości błonnika. Nasiona konopi łatwo się łuska, ale można je tez bez problemu spożywać w całości, przy czym nasiona bez łuski są szczególnie szybko i skutecznie trawione. Organizm może maksymalnie wykorzystać te produkty roślinne, a w przypadku konopi indyjskich jest nagradzany solidnym zastrzykiem minerałów. Wegetarianie spożywając nasiona konopi dostarczają sobie żelazo i cynk, a sam udział wapnia w niektórych odmianach konopi może osiągnąć ponad 900 mg na 100 gramów nasion. Dodatkowo nasiona konopi mają też wiele zalet dla ochrony środowiska.

Ta starożytna roślina uprawna chroni glebę jako cenny, łatwy w uprawie międzyplon, a według badań jest w stanie oczyścić glebę nawet obciążoną niektórymi metalami ciężkimi. Przy uprawie roślin konopi nie trzeba korzystać z nawozów chemicznych i pestycydów, nie wspominając o insektycydach, takich jak glifosat. Konopie wiążą węgiel i wymagają znacznie mniej podlewania.

Zdrowe Odżywianie Na Bazie Roślin: Jakie Pokarmy z Nasion Konopi Są Zalecane?

Nasiona konopi można dodawać na przykład do musli, sałatek, wypieków oraz przetworzyć je na wysokiej jakości olej z nasion konopi. Z doskonałej mąki konopnej mógłby skorzystać przemysł piekarniczy i w przyszłości przygotować wiele smacznych produktów, które dzięki wielu składnikom odżywczym wspomagają profilaktykę zdrowotną równie dobrze jak łagodzą ostre dolegliwości.

Oczywiście raka nie można wyleczyć garścią nasion konopi. Naukowcy uważają jednak, że nowe technologie ekstrakcji i wzbogacania zawartości nasion powinny zapoczątkować ekscytujące zmiany w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Wskazania medyczne do diety wegetariańskiej z dużą ilością konopi obejmują wysokie ciśnienie krwi lub choroby sercowo-naczyniowe. Nasiona konopi mogą również złagodzić zaburzenia metaboliczne. Jednakże, aby takie suplementy diety były w pełni dostępne dla konsumentów, muszą istnieć jasne przepisy prawne dotyczące produkcji, przetwarzania, dystrybucji i pakowania takich nasion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.