Dlaczego Ludzie z ADHD Są Szczególnie Narażeni Na Uzależnienie Od Marihuany?

Rozpoznanie ADHD jest stosunkowo często połączone z uzależnieniem od konopi indyjskich. Dlaczego tak jest? Pewien artykuł przeglądowy polskich naukowców dostarcza odpowiedzi na to pytanie.

Uzależnienie od konopi indyjskich rzadko kiedy występuje samodzielnie. Obok depresji ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, jest jedną z częstych chorób współistniejących. Badania pokazują, że ponad jedna trzecia wszystkich osób uzależnionych od konopi ma ADHD. Dlaczego ludzie z ADHD stają się bardziej uzależnieni od marihuany niż inni?
Zagadnieniem tym zajęła się grupa badawcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Andrzej Silczuk i jego zespół przeprowadzili badania na ten temat i w artykule przeglądowym podsumowali najważniejsze wyniki.

Marihuana Jako Nowe Doświadczenie

W związku z tym osoby z ADHD częściej niż inni szukają nowych, ekscytujących doświadczeń i przeżyć. Upojenie konopiami indyjskimi może być właśnie takim doświadczeniem. To może wyjaśniać, dlaczego ludzie z ADHD zazwyczaj wcześniej i częściej uciekają się do jointa niż ich rówieśnicy. Im wcześniej ludzie zaczną spożywać marihuanę, tym większe ryzyko rozwoju uzależnienia.

Marihuana w Walce z Niepokojem i Nadpobudliwością

Objawy ADHD, takie jak niepokój wewnętrzny, natłok myśli lub szybko pojawiające się uczucie znudzenia, mogą być również irytujące. Palenie może zmniejszyć te objawy przynajmniej na jakiś czas. Jedno z badań wykazało, że szczególnie osoby, u których ADHD objawia się lękiem, często uciekają się do konopi indyjskich. Jednak złagodzenie objawów zwykle trwa krótko. W dłuższej perspektywie konopie indyjskie nasilają te objawy.

Osoby z ADHD i Uzależnieniem Od Konopi Indyjskich w Pogoni za Nagrodą

Silczuk i jego zespół podkreślają również, że zarówno uzależnienie od konopi indyjskich, jak i ADHD charakteryzują się zmienionym systemem nagradzania w mózgu. Osoby z ADHD i uzależnieniem od konopi indyjskich oczekują przede wszystkim krótkoterminowych korzyści. Osoby dotknięte chorobą mają również trudności z tłumieniem pojawiających się impulsów. Pragnienie odurzenia marihuaną może być takim impulsem, który kusi krótkotrwałą nagrodą, nawet jeśli na dłuższą metę uzależnienie nie jest dla nich dobre.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że kontekst jest złożony, a ważną rolę mogą odgrywać tutaj także inne czynniki. Należą do nich na przykład czynniki genetyczne, doświadczenia życiowe i inne choroby, które zwiększają ryzyko zarówno ADHD, jak i uzależnienia od konopi indyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.