Rośnie Stężenie Kokainy w Ściekach

Aktualne analizy ścieków w europejskich miastach wskazują na wzrost zażywania kokainy.

„Próbki ścieków mogą opowiadać wnikliwe historie o życiu ludzi”, mówi Alexis Goosdeel, dyrektor Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Obecna fabuła dotyczy populacji Europy, która w zależności od regionu ma nieco inne preferencje dotyczące zażywania narkotyków. Analizy pokazują jednak wyraźnie, że wszystkie narkotyki można znaleźć w ściekach w prawie każdym mieście w Europie.

Od 2011 roku ścieki europejskich miast są poddawane regularnej analizie pod kątem pozostałości narkotyków. Ostatnie badanie przeprowadzono między marcem a kwietniem 2022 roku w 104 miastach i 21 krajach. Próbki ścieków pokazują nawyki konsumpcyjne 54 milionów ludzi w Europie i Turcji.

Najwyższy Poziom Kokainy w Antwerpii

Obecnie Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii podkreśla jedno osiągnięcie. Od 2016 roku stężenie substancji o nazwie benzoiloekgonina stale rośnie. Jest to produkt rozkładu, który powstaje w organizmie człowieka tylko wtedy, gdy dana osoba zażywa kokainę. Jest ona wydalana z moczem i przedostaje się do kanalizacji. Najwyższe wartości występują w Europie Zachodniej i Południowej, zwłaszcza w Belgii, Hiszpanii, Portugalii i Holandii.

Europejską „stolicą” kokainy jest holenderska Antwerpia. Jednym z powodów może być znajdujący się tam port. Oprócz Rotterdamu port w Antwerpii jest uważany za ważny punkt przeładunkowy kokainy z Ameryki Południowej. Z badania przeprowadzonego przez Europol wynika, że w samym 2022 roku kartele narkotykowe przeszmuglowały do Unii Europejskiej co najmniej 200 ton kokainy przez porty w Antwerpii i Rotterdamie.

Crystal Meth Na Niskim Ale Rosnącym Poziomie

Ponadto w ściekach wykrywa się coraz więcej metamfetaminy, choć na znacznie niższym poziomie niż kokaina. Jak donosi Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii narkotyk ten, znany również jako crystal meth, „tradycyjnie” koncentruje się w Czechach i na Słowacji,. Narkotyk ten jest również obecny w Belgii, na Cyprze, we wschodnich Niemczech, Hiszpanii, Turcji i kilku miastach Europy Północnej. W prawie dwóch trzecich miast, w których ścieki badano na obecność metamfetaminy, odnotowano wzrost tego narkotyku.

Nie było wyraźnego trendu w przypadku amfetaminy, MDMA i konopi indyjskich. Niektóre miasta odnotowały wzrost, a inne spadek lub brak zmian w wykrywaniu tych substancji w ściekach.

Od 2022 roku w ściekach wykrywa się również ketaminę. Najwyższe wartości odnotowano w Danii, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Jednak według Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii pozostałości ketaminy są na bardzo niskim poziomie. Ketamina jest środkiem znieczulającym, który jest również nadużywany do celów odurzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.