Od 20 maja 2020 roku, czyli już od ponad dwóch miesięcy, w Unii Europejskiej panuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Wiele osób, szczególnie ich miłośników, nie rozumie tego zakazu i trudno im się z nim pogodzić. Pozostaje nurtujące pytanie, dlaczego nigdzie nie dostaniemy już mentolowych papierosów.
Ostatnie badania pokazują, jak niebezpieczne mogą być dla młodych ludzi smakowe papierosy. Mentol był jednym z najczęściej stosowanych dodatków w wyrobach tytoniowych. Dodatek mentolu nie tylko tworzył niepowtarzalny, miętowy smak podczas palenia, ale także usuwał z dymu ostry smak.
Ze względu na chłodzące działanie mentolu, producenci dodawali mentol również do zwykłych papierosów, które nie są wyraźnie nazywane papierosami mentolowymi. Badania w wewnętrznych dokumentach przemysłu tytoniowego pokazują, że mentol był specjalnie wykorzystywany w papierosach m.in. po to, aby młodzi ludzie w łatwiejszy sposób mogli rozpocząć palenie papierosów.
Papierosy Mentolowe Zwiększają Ryzyko Uzależnienia
Ma to również wpływ na rozwój uzależnienia od tytoniu, jak wykazały ostatnie badania z USA. W tym celu prowadzący badania Sam Cwalina i jego zespół przeprowadzili rozmowy z 434 młodymi ludźmi w wieku od 12 do 17 lat. Około połowa młodzieży stwierdziła, że paliła papierosy mentolowe w ciągu ostatnich 30 dni. Druga połowa preferowała papierosy bez dodatku mentolu.
Wyniki pokazały, że młodzież, która paliła papierosy mentolowe, wykazywała większą zależność fizyczną. Wykazywały one również większe przywiązanie emocjonalne do papierosów. Dlatego Cwalina i jego zespół zalecają rozważenie wprowadzenia zakazu używania papierosów mentolowych na rynku amerykańskim.
Unijna Dyrektywa Tytoniowa Zakazuje Papierosów Mentolowych
Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu takiego zakazu już w 2014 roku. Odpowiednia dyrektywa tytoniowa UE zakazuje papierosów oraz tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów o charakterystycznych smakach, takich jak mentol i wanilia. Zakaz ważny jest od 20 maja 2020 roku w całej Unii Europejskiej.
Źródła:
DKFZ (2012) „Erhöhtes Gesundheitsrisiko durch Tabakzusatzstoffe: Menthol“ https://www.dkfz.de/de/tabakkontrolle/download/PITOC/PITOC_Zusatzstoffe_Tabakprodukte_Menthol.pdf
Cwalina, S. N., Majmundar, A., Unger, J. B., Barrington-Trimis, J. L. & Pentz, M. A. (2020). Adolescent menthol cigarette use and risk of nicotine dependence: Findings from the national Population Assessment on Tobacco and Health (PATH) study. Drug and Alcohol Dependence, 206, 107715.
Directive 2014/40/EU of the European Parliament and of the Council (03.04.2014) https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/tobacco/docs/dir_201440_en.pdf