Młode Dziewczyny Są Wrażliwsze na Spożywanie Marihuany

Młodociane kobiety są bardziej wrażliwe na palenie konopi indyjskich, co może mieć niekorzystny wpływ na rozwój ich mózgu. Według ostatnich badań, negatywne konsekwencje wydają się być bardziej zauważalne u dziewcząt niż u chłopców.

Dziewczynki i chłopcy nie rozwijają się w tym samym tempie. Często dziewczyny wydają się trochę wyprzedzać chłopców. Dotyczy to również rozwoju mózgu, który wchodzi w ważną fazę w okresie dojrzewania. Zespół badawczy z Kanady przeprowadził badanie kohortowe w celu zbadania, w jaki sposób spożycie alkoholu i marihuany wpływa na wydajność psychiczną dorastających dziewcząt i chłopców.

W badaniu uczestniczyło ponad 3 800 studentów w regionie Montrealu w Kanadzie. Na początku badania uczestnicy mieli średnio od 12 do 13 lat i uczęszczali do 7 klasy. Przez okres pięciu lat uczniowie byli co roku pytani o spożycie substancji i przechodzili testy, w których badano określone funkcje mózgu, takie jak pamięć, myślenie logiczne czy kontrola impulsów. W ten sposób zespół badawczy prowadzony przez Patricię Conrod był w stanie zbadać zarówno różnice płci, jak i zmiany w wydajności psychicznej na przestrzeni czasu.

Abstynenci Osiągają Lepsze Wyniki

Porównując chłopców i dziewczęta, którzy nie pili alkoholu i nie używali marihuany, zespół badawczy znalazł różnice w jednym na cztery testy wydajności. Dziewczyny radziły sobie lepiej niż chłopcy we wszystkich grupach wiekowych, jeśli chodzi o pamięć roboczą. Pamięć robocza jest odpowiedzialna za krótkoterminowe przechowywanie informacji.

Sytuacja była inna, jeśli młodzi ludzie używali marihuany już na początku przeprowadzania badań. Wtedy wyniki dziewcząt niemalże w ogóle nie odróżniały się od wyników chłopców. Obydwie płcie wykazywały również gorsze wyniki w pamięci roboczej niż grupa porównawcza abstynentów.

Jednak wraz z rosnącym wiekiem deficyty pamięci operacyjnej nie stają się już tak widoczne. Natomiast w przypadku spożycia alkoholu nie można wykazać żadnych różnic między chłopcami i dziewczętami ani między osobami konsumującymi a niekonsumującymi.

Ewentualny Negatywny Wpływ Na Wyniki w Nauce

Conrod i jej zespół stwierdzają, że dziewczęta we wczesnym okresie dojrzewania mogą być szczególnie wrażliwe na spożywanie konopi indyjskich Fakt, że efekt ten nie był tak wyraźny u chłopców, badacze przypisują różnym etapom rozwoju u dziewcząt i chłopców. Ponieważ dziewczęta są bardziej zaawansowane w rozwoju mózgu, prawdopodobnie reagują bardziej wrażliwie na używanie konopi niż chłopcy.

Według zespołu badawczego, deficyt pamięci operacyjnej może mieć niekorzystny wpływ na dalsze sukcesy młodzieży w szkole. Inne badania wykazały również, że wczesne używanie konopi indyjskich wiąże się z niższym poziomem wykształcenia. Badanie nie może jednak dostarczyć żadnych informacji na temat częstotliwości zużycia, przy której ma to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.