Włókna konopne

Uprawa konopi przemysłowych ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich są pozyskiwane w ten sposób włókna konopne, z których można wyprodukować wiele różnych produktów. Włókna konopne mają swoje zastosowanie począwszy na przemyśle włókienniczym oraz papierniczym aż po rolnictwo, skończywszy na budownictwie.

Włókna konopne – uprawa i żniwa

Rośliny konopi włóknistych są uprawiane nie tylko ze względu na ich wysoki poziom CBD. Długie oraz krótkie włókna rośliny konopi mogą być przetwarzane w przeróżny sposób. Konopia to roślina jednoroczna i preferuje glebę z dobrym dostępem do wody oraz poziomem pH pomiędzy 6 a 7,5. Rośliny konopi nie są wymagające, ale za to są odporne i świetnie nadają się do ekologicznej uprawy bez użycia żadnych środków zwalczających szkodniki. Po żniwach konopia pozostawia po sobie żyzną ziemię.

W zależności od tego, co ma być wyprodukowane z roślin konopi, stosuje się różne formy ich uprawy. Chodzi tutaj głównie o odstęp, jaki musi występować pomiędzy pojedynczymi sadzonkami. Im gęściej posadzimy konopie, tym wyższe urosną i tym wyższe będą łodygi, dzięki czemu uzyskamy drobniejsze włókna. Zmniejsza się natomiast wtedy liczba wyprodukowanych nasion.

Długie włókna i krótkie włókna

Włókna długie są najlepszej jakości i są przetwarzane na wysokiej jakości tkaniny oraz włókna techniczne. W tym celu po żniwach wykłada się tak zwaną słomę konopną i pozostawia do wysuszenia. Po suszeniu następuje roszenie wodą, mające na celu rozpuszczenie klejów roślinnych czyli pektyn i oddzielenie włókna od zdrewniałej części łodygi. W tym celu pocięte łodygi umieszcza się na ścielisku i zrasza wodą, jest to tak zwane roszenie słańcowe, bądź umieszcza się je w specjalnie przygotowanych zbiornikach z wodą i obciąża słomę kamieniami, aby nie wypływała na powierzchnię.

Roszenie wodą to w gruncie rzeczy krótki proces gnicia w kontrolowanych warunkach. Ten krok stosowany jest również przy innych roślinach włóknistych jak len czy juta. Po roszeniu słoma konopna jest ponownie łamana i suszona na polu. Na końcu poprzez trzepanie i wyczesywanie powstają długie włókna, które mają średnio od 15cm do 1,5m długości.

Krótkie włókna natomiast są produkowane w nowoczesnych zespołach pakulanych. Aby przygotować na to rośliny, słoma konopna w przeciwieństwie do roszenia wodnego są roszone na polu. Jednak ma to ten sam cel. Następnie słoma prasowana jest bele. Te są łamane w zakładach roszarniczych i włókna oddziela się od łyka.

Jakość włókien

Włókna konopne są bardzo wytrzymałe i odporne. Naturalne włókna wykorzystuje się w przemyśle papierniczym, tekstylnym oraz samochodowym. Podczas gdy włókna długie są używane do tkanin oraz włókien technicznych, włókna krótkie znajdują zastosowanie jako materiał izolujący. Ponadto przy produkcji włókien otrzymuje się jako produkt uboczny paździerze, czyli zdrewniałe łyka łodygi, które nie są wykorzystywane do produkcji włókien. Paździerze konopne są głownie wykorzystywane jako ściółka dla zwierząt i ze względu na ich bardzo dobrą chłonność oraz łatwe kompostowanie są one bardzo cenione. Zmieszane z wapnem oraz piaskiem mogą być również wykorzystywane jako materiał budowlany.

Kolejnym produktem ubocznym to odpady roszarnicze, czyli włókna o długości kilku milimetrów do maksimum centymetra. Służą one jako pokarm dla zwierząt i są wykorzystywane do tworzyw sztucznych.

Włókna konopne, długa historia

Już w starożytnych Chinach znano cenne właściwości włókien konopnych W XVII wieku włókna konopne wykorzystywane były szczególnie do produkcji lin i sznurków albo żagli. Do XVIII wieku konopia uznawana była za jednym z najważniejszych surowców europejskiego przemysłu tekstylnego. Po tym, jak całkowicie zakazano uprawy konopi powoli wraca trend do uprawy konopi włóknistych. Włókna konopne znajdują się w łodydze rośliny. Z tego powodu stosowane są przeróżne techniki aby uzyskać rośliny z jak najdłuższymi łodygami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.