Marihuana a Rak Jąder: Trzy Badania Wykazują Związek

Diagnoza Raka Jąder: Czy Winna Jest Marihuana?

Mężczyźni używający marihuany częściej zapadają na raka jąder niż ci, którzy tego nie robią. Zostało to udowodnione przez trzy różne badania: Według badań, spożycie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia nienasieniaków, złośliwych guzów jąder, które są bardziej agresywną formą raka jąder. Badania wykazały, że im częściej i dłużej mężczyźni palą jointy, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka jąder.

Pierwsze badania na ten temat pochodzą z 2009 roku: Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center w USA przeprowadzili wywiady z 369 mężczyznami chorymi na raka jąder i 979 zdrowymi mężczyznami na temat używania przez nich marihuany. Wyniki były jasne: ci, którzy używali marihuany mieli o 70 procent zwiększone ryzyko zachorowania na raka jąder. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Cancer”.

W 2010 roku naukowcy z National Cancer Institute w Rockville, również w USA, uzyskali podobne wyniki w badaniu. Według badań, w których wzięło udział 187 pacjentów z rakiem jąder i 148 zdrowych mężczyzn, ryzyko zachorowania na raka jąder u osób używających marihuany było dwukrotnie wyższe niż u mężczyzn, którzy nigdy nie używali marihuany. Badanie to zostało również opublikowane w „Cancer”.

Marihuana a Rak Jąder: THC Wpływa Na Produkcję Spermy

Najnowsze badania na ten temat zostały przeprowadzone w 2012 roku przez naukowców z University of Southern California w Los Angeles. W badaniu wzięło udział 163 mężczyzn z rakiem jąder i 292 zdrowych mężczyzn, z którymi przeprowadzono wywiady na temat używania przez nich narkotyków. Nic dziwnego, że dane potwierdziły się również w tym przypadku, osoby używające marihuany były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka jąder niż osoby jej nieużywające. Kolejny nieoczekiwany wynik tego badania: mężczyźni, którzy używają kokainy, wydają się obniżać ryzyko zachorowania na raka jąder.

John Charles Lacson, który prowadził badania w 2012 roku, wyjaśnia związek między używaniem marihuany a rakiem jąder za pomocą aktywnego składnika THC (tetrahydrokannabinol): oddziałuje on z tzw. receptorami kannabinoidowymi, które znajdują się nie tylko w podwzgórzu w mózgu, ale także w męskich narządach płciowych. Receptory prawdopodobnie wpływają na produkcję spermy, powiedział badacz. Zgodnie z tezą, THC może zakłócać działanie endogennych kannabinoidów w organizmie i tym samym mieć wpływ na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.