Fajka Wodna a Spożywanie Innych Narkotyków

Osoby Spożywające Marihuanę z Fajki Wodnej Sięgają Po Inne Narkotyki

Joint czy raczej bongo? Konsumenci marihuany, którzy preferują jej palenie z fajki wodnej z większym prawdopodobieństwem sięgną również po inne narkotyki niż konsumenci, którzy palą jointy. Jest to wynik badania przeprowadzonego na mężczyznach w Szwajcarii.

Legalne narkotyki – alkohol i tytoń – są zazwyczaj pierwszymi substancjami psychoaktywnymi, z jakimi stykają się młodzi ludzie. Pierwszą nielegalną substancją jest często marihuana. Po marihuanie zwykle próbuje się innych nielegalnych narkotyków. Ten porządek występuje w wielu, ale nie we wszystkich krajach. To, które narkotyki są próbowane i w jakiej kolejności, zależy prawdopodobnie od wielu czynników i jest prawdopodobnie uwarunkowane kulturowo. W badaniu przeprowadzonym w Szwajcarii sprawdzono, czy to, w jaki sposób marihuana jest spożywana, ma znaczenie.

W badaniu kohortowym dwukrotnie przeprowadzono wywiady z mężczyznami rekrutami armii szwajcarskiej. W badaniu wzięło udział 1108 mężczyzn w wieku 18-25 lat, którzy na początku używali marihuany, ale nie używali innych nielegalnych narkotyków.

Trzydzieści Procent Użytkowników Fajki Wodnej Sięga Po Inne Nielegalne Narkotyki

Prawie jedna trzecia użytkowników marihuany preferuje do palenia fajkę wodną, znaną również jako bongo. Reszta młodych mężczyzn paliła jointy. Pięć i pół roku później uczestnicy zostali ponownie zapytani o używanie narkotyków. Dyrektor badań Dai-Hua Tsai i jej zespół doszli do wniosku, że około 30 procent użytkowników sziszy próbowało w międzyczasie innych nielegalnych narkotyków. Za to wśród mężczyzn, którzy preferowali na początku jointy, tylko 18 procent.

Ponieważ inne czynniki, takie jak osobowość czy środowisko, mogą przypuszczalnie wpływać na zachowanie, zespół badawczy uwzględnił je w swoich analizach. Uwzględniono na przykład wpływ kręgu przyjaciół oraz tzw. poszukiwanie wrażeń, czyli chęć spróbowania czegoś nowego. Jednak nawet po uwzględnieniu tych i innych możliwych czynników, używanie konopi indyjskich za pomocą sziszy było 1,6 razy bardziej prawdopodobne w połączeniu z używaniem innych nielegalnych narkotyków, takich jak ecstasy lub halucynogeny.

Poszukiwanie Intensywnych Doznań

Tsai i jej zespół mogą jedynie spekulować, jak doszło do tego związku. Używanie sziszy, na przykład, jest metodą zwiększania intensywności odurzenia. Aktywny składnik THC jest wchłaniany przez organizm w większych dawkach i szybciej niż podczas palenia jointów. Ponieważ osoby używające sziszy wydają się dążyć do intensywnego odurzenia, mogą być bardziej narażone na używanie w tym celu innych substancji psychoaktywnych.

Jako zastrzeżenie, zespół badawczy zauważa, że tylko mężczyźni byli włączeni do badania. Nie uwzględniono również waporyzacji za pomocą waporyzatora. Dla osób używających konopi indyjskich używanie sziszy może być jednak sygnałem ostrzegawczym, że są one zagrożone przejściem na inne nielegalne narkotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.