Marihuana jako środek przeciwbólowy niesie za sobą nieco większe ryzyko problemów z sercem. Stwierdzono to w badaniu przeprowadzonym w Danii.
W Danii 1,6 miliona osób cierpi z powodu przewlekłego bólu. Wiele z tych osób jest leczonych opioidami. 4.931 pacjentów otrzymało co najmniej jedną receptę zawierającą konopie indyjskie (dronabinol 29%, kannabinoidy 46%, kannabidiol 25%). U 0,86 % pacjentów stosujących medyczną marihuanę w ciągu 180 dni wystąpiła arytmia. Wśród pacjentów, którzy nie używają medycznej marihuany, odsetek ten wynosił zaledwie 0,49 %. Prowadzi to do ryzyka względnego na poziomie 1.74.
Autor badań, dr. Nina Nouhravesh z Gentofte University Hospital w Danii powiedziała: „Nasze badanie wykazało, że użytkownicy medycznej marihuany byli o 74% bardziej narażeni na arytmię serca niż osoby niebędące jej użytkownikami; jednak bezwzględna różnica ryzyka była niewielka. Należy zauważyć, że większy odsetek grupy medycznej marihuany przyjmował inne leki przeciwbólowe, a mianowicie niesteroidowe Leki przeciwzapalne (NLPZ), opioidy i leki przeciwpadaczkowe, i nie możemy wykluczyć, że może to wyjaśnić większe prawdopodobieństwo wystąpienia arytmii.”
W związku z tym konieczne są dalsze badania, ale nie jest to jednoznaczne przeciwwskazanie do stosowania medycznej marihuany. Autorka badania podsumowuje: „Ponieważ medyczna marihuana jest stosunkowo nowym lekiem dla dużego rynku pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle, ważne jest, aby badać i zgłaszać poważne skutki uboczne. Badanie to wskazuje, że po zażyciu medycznej marihuany może występować wcześniej niezgłoszone ryzyko arytmii, bezwzględna różnica ryzyka jest niewielka, jeśli zarówno pacjenci, jak i lekarze mają jak najwięcej informacji i mogą rozważyć zalety i wady leczenia.“