Trutka na szczury w dopalaczach

W USA zanotowano serię przypadków, w których osoby, które zażyły syntetyczne cannabinoidy, cierpiały na silne krwotoki. Najprawdopodobniej zażyte dopalacze były chrzczone trutką na szczury. Większa część tych osób miała krew w moczu, niektórzy krwawili z nosa oraz uszu, u jeszcze innych pojawiła się krew w kale, w wymiocinach albo nawet kaszlali krwią. U kobiet stwierdzono ekstremalne krwawienia miesiączkowe. łącznie ponad 150 pacjentów z silnymi krwotokami przyjęto od marca do kwietnia tego roku na izbach przyjęć w stanie Illinois w USA. Amerykański urząd zdrowotny CDC w swojej publikacji opisuje te przypadki.

We krwi pacjentów stwierdzono częściowo ekstremalnie zawyżony poziom wskaźnika INR. Wskaźnik INR to angielski skrót od słowa „International Normalized Ratio“ i mówi nam o zdolności krwi do krzepnięcia. W normalnym przypadku wynik ten wskazuje poniżej 1,1. U pacjentów z silnymi krwotokami wynik ten wskazywał poziom od 5 do ponad 20. Zaburzenie krzepliwości krwi to w języku fachowym koagulopatia.

Żaden z pacjentów nie przyjmował leków, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaburzyć krzepliwość krwi. Jednak wszyscy na kilka dni przed pojawieniem się symptomów spożywali produkty, które zawierały syntetyczne cannabinoidy. Analizy krwi wykazały, że osoby te zatruły się substancją o nazwie Brodifakum. Brodifakum to bardzo silna i niebezpieczna trutka na szczury. Powoduje ona długotrwałe zaburzenia krzepliwości krwi poprzez zatrzymanie produkcji witaminy K w naszym organizmie.

Pacjenci musieli zostać poddani terapii podawania wysokich dawek witaminy K. Ze względu na długotrwałe działanie brodifakum spożywanie dużej dawki witaminy K jest konieczne przez kilka miesięcy. Czworo ludzi niestety zmarło w wyniku wykrwawienia się.

Lekarze zajmujący się leczeniem tych osób wychodzą z założenia, że skonsumowane przez pacjentów produkty zostały ochrzczone brodifakum. Zgodnie z analizami brodifakum udało się wykryć w różnych dopalaczach, znanych również jako Legal Highs. Organy zdrowia w Illinois ostrzegają wszystkich konsumentów takich substancji, aby przy wystąpieniu nagłych krwotoków od razu zgłosili się do lekarza albo najbliższego szpitala.

Syntetyczne cannabinoidy, czyli dopalacze, występują zazwyczaj w formie wysuszonych ziół, czyli kadzidełek. Te jednak są palone, ponieważ wywołują podobne efekty jak palona marihuana. Najbardziej znanym dopalaczem jest Spice. W 2008 roku pojawił się on po raz pierwszy i właśnie wtedy odkryto, że ta mieszanka ziół zawiera syntetyczne cannabinoidy. W wyniku tego zawarte w Spice syntetyczne cannabinoidy zostały zakazane. W międzyczasie zakazano całe grupy substancji, dzięki czemu nowo pojawiające się dopalacze na rynku z góry są zakazane.

Źródła:
Moritz, E., Austin, C., Wahl, M. et al. (2018). Notes from the Field: Outbreak of Severe Illness Linked to the Vitamin K Antagonist Brodifacoum and Use of Synthetic Cannabinoids – Illinois, March-April 2018. MMWR, 67(21), 607-608.

Illinois Department of Public Health http://dph.illinois.gov/topics-services/prevention-wellness/medical-cannabis/synthetic-cannabinoids

American Academy of Family Physicians (18.5.2018). Synthetic Cannabinoids Poisining Outbreak Poses Challenges. https://www.aafp.org/news/health-of-the-public/20180518cannabinoids.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.