Dzieciństwo to bardzo wrażliwy okres w życiu każdego człowieka. Negatywne przeżycia w tej fazie mogą mieć długotrwałe konsekwencje i ciągnąć za sobą różne schorzenia. Jedno z Amerykańskich badań pokazuje, że nałóg narkotykowy u nastolatków w wielu przypadkach poprzedzany jest traumatycznymi przeżyciami w dzieciństwie.
Jeśli młodzi ludzie uciekają w zażywanie narkotyków, to mają do tego powód. Badania na 10.000 amerykańskich nastolatków ujawniły, że ból psychiczny spowodowany traumatycznymi przeżyciami w wieku dziecięcym zwiększa ryzyko sięgnięcia po narkotyki.
Szczególnie niebezpiecznym faktorem są molestowanie i znęcanie się nad dzieckiem. Ponadto takie zjawiska jak wypadki drogowe, katastrofy, czy choroby również wywołują traumę. Jeśli wystąpią one przed 11 rokiem życia, ryzyko popadnięcia w nałóg narkotykowy wrasta.
Także dzieci narkomanów są narażone na popadnięcie w nałóg. Po pierwsze dzieci narkomanów są zaniedbywane, a po drugie dzieci uczą się na przykładzie rodziców i widzą w narkotykach rozwiązanie problemów.
Leczenie nałogu w tak młodym wieku powinno się koncentrować szczególnie na szkodach w psychice dotkniętego i na przepracowaniu traumy.