Jak Uzyskać Sadzonki z Roślin Konopi Indyjskich?

Gdy mówimy o klonowaniu, to możesz myśleć, że chodzi o coś takiego jak owieczkę Dolly. Rzeczywiście oznacza to reprodukcję bezpłciową. Choć może to bardzo kojarzyć się z Frankensteinem, to klonowanie jest dość prostą koncepcją naukową. Zasadniczo oznacza to po prostu pobranie czegoś z tego, co już jest, aby wyrosło jeszcze coś innego. W przypadku klonowania roślin i w szczególności roślin marihuany, jest to bardzo proste, gdy jest dobrze zaplanowane.

Dzięki tej technice można tworzyć inne rośliny, które są genetycznie identyczne z rośliną macierzystą. Oznacza to, że jeśli hodujesz nową, szczególną odmianę, to możesz ją pomnożyć.

Dlaczego w ogóle klonować?

Na to pytanie jest kilka odpowiedzi. Po pierwsze, jeśli nie masz dostępu do nasion. Po drugie, jeśli nie chcesz uprawiać z nasion. Wtedy klonowanie jest po prostu szybsze niż rozpoczęcie uprawy od kiełkowania nasion.

No i jest jeszcze kwestia hodowli. Z nasionami marihuany jest jak z ludźmi – nie ma dwóch identycznych. Jeśli lubisz określony smak, plon lub moc rośliny, to możesz je zduplikować. Każda szczepka rośliny wypuści swoje własne korzenie. Oczywiście jeśli będzie miała odpowiednią pielęgnację.

Czego będziesz potrzebować?

  • Ostra żyletka bądź skalpel. Nie używaj nożyczek – mogą one zgnieść szczepki przez co nie wypuszczą korzeni
  • Zdrowa (żeńska) roślina marihuany, która około dwa miesięce wcześniej rozpoczęła cykl wzrostu
  • Podłoże do wzrostu korzeni (np. wełna mineralna, włókno kokosowe)
  • Ukorzeniacz
  • Wazon lub wysoka szklanka z wodą (dla sadzonek)
  • Przycinarka lub obcinaczka do liści
  • Delikatne światło do uprawy (gdy uprawiamy wewnątrz)
  • Wysokoprocentowy alkohol (do dezynfekcji narzędzi)

Przygotowanie

Skuteczne klonowanie wymaga kilku kroków. Pierwszym z nich jest przygotowanie rośliny macierzystej do klonowania.

Po pierwsze, nie należy nawozić rośliny matki na kilka dni przed planowanym usunięciem szczepek. W ten sposób zapewnia się możliwość wydalenia azotu z rośliny. Zbyt duża ilość azotu w roślinie będzie sprzyjać niewłaściwemu rozwojowi. Klony będą wtedy inwestować całą swoją energię we wzrost wegetatywny, a nie do tworzenia korzeni.

Po drugie, powinieneś pracować w sterylnym środowisku. Dołóż wszelkich starań, aby uniknąć powstania zbyt wiele stresu dla rośliny i nowych sadzonek. Staraj się nie przenosić rośliny. Utrzymuj środowisko jak najbardziej wolne od szkodników i owadów. Przed rozpoczęciem pracy z roślinami zawsze myj ręce. Najpierw wybierz odpowiednie podłoże, później zdezynfekuj cały swój sprzęt alkoholem.

Po trzecie, znajdź roślinę macierzystą według najniższych gałęzi, które są zdrowe i wytrzymałe. Jeśli chcesz ukorzeniać w wełnie mineralnej, upewnij się, że łodyga będzie wielkościowo pasowała do otworów korzeniowych w kostkach. W innym przypadku należy usunąć pędy o długości 20-25cm z kilkoma listkami.

Po czwarte, zachowaj ostrożność przy odcinaniu klonów. Gałęzie powinieneś odcinać jak najbliżej głównego trzonu rośliny. Jeśli używasz żyletki bądź skalpela, ustaw ją pod kątem 45 stopni od gałęzi. W ten sposób zwiększasz powierzchnię swojej przestrzeni korzeniowej, co sprzyja szybszemu wzrostowi.

Na koniec należy natychmiast umieścić świeżo odcięty pęd w wodzie. Zapobiega to tworzeniu się pęcherzyków powietrza we wnętrzu łodygi. Pęcherzyki zapobiegają wchłanianiu wody i mogą zabić nowego klona. Niektórzy hodowcy rzeczywiście wykonują dodatkowe nacięcia w tym miejscu, aby wspomóc tworzenie korzeni. Należy to zrobić zanim sadzonka zostanie umieszczona w wodzie.

Przygotowanie klonów

Teraz, gdy pobrałeś już klony z rośliny matki i umieściłeś je w wodzie, musisz znowu je przygotować. Aby wspomóc dobrze funkcjonującą fotosyntezę i zapewnić bardziej higieniczne środowisko, trzeba będzie ją przycinać.

Odetnij liście w dolnej części łodygi (użyj nożyczek lub obcinacza). Możesz również odciąć zbędne liście znacznie niżej. Dzięki temu nie będą one dotykały podłoża uprawczego. Taki zabieg pomoże Twoim klonom w absorpcji składników odżywczych i wody. Zapewni to również, że nowo powstające liście nie będą się dotykać i nie będą sobie wchodzić w drogę.

Wielu hodowców stosuje w tym czasie również ukorzeniacza. Te specjalne hormony są zazwyczaj sprzedawane w postaci proszku lub żelu. Eksperymentuj z tymi, które wydają Ci się najłatwiejsze w użyciu.

Po zanurzeniu klonów w ukorzeniaczu można je umieścić w końcowym medium, gdzie wypuszcza korzenie.

Powstawanie korzeni

Istnieją trzy techniki doprowadzenia roślin do ukorzenienia. Każda technika ma swoje zalety i wady. Poeksperymentuj z nim trochę, aby dowiedzieć się, która metoda najbardziej Ci odpowiada. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, powinieneś się upewnić, że klony dostają dużo wilgoci i odpowiednie oświetlenie. Zanim zaczniesz, powinieneś nawilżyć ziemię. Wełna mineralna musi być namoczona 24 godziny przed użyciem. Ważne jest również stosowanie wody destylowanej o dostosowanej wartości pH od 4,5 do 5.

Kostki z wełny mineralnej
Ze względu na przepuszczalność powietrza i magazynowanie wilgoci, wełna mineralna jest dobrą podstawą do ukorzenienia klonów. Wszystko, co trzeba zrobić to ostrożnie umieścić klon w zwilżonych kostkach.

Ziemia
Jeśli wybierzesz glebę, użyj gleby z dużą ilością składników odżywczych. Należy również zwracać uwagę na to, aby podczas ukorzeniania nie dopuścić do przelania gleby wodą albo jej przesuszenia. Jest to zdecydowanie najbardziej skomplikowana technika ukorzeniania, która najprawdopodobniej się nie powiedzie.

Woda
Jest to zdecydowanie najlepsza i najłatwiejsza metoda ukorzeniania. Przy użyciu wody nie potrzeba ukorzeniacza. Wystarczy umieścić klony w naczyniu z wodą i go pozostawić, aż pojawią się korzenie.
Przez pierwsze kilka dni roślina nie potrzebuje światła, jednak później musisz zadbać o to, aby klony otrzymywały około 18 godzin światła i 6 godzin ciemności.

Dodatkowe wskazówki dotyczące udanego klonowania

Nowe klony nie mają korzeni. Oznacza to, że muszą rozwijać się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Przez pierwszy tydzień postaraj się spryskiwać rośliny wodą, aby liście były wilgotne. Musisz również uważać na powstanie pleśni. Jeśli klony znajdują się w mini szklarni, to ważne jest, aby wietrzyć ją kilka razy dziennie, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Ważne jest również, aby nigdy nie zanieczyścić ukorzeniacza. Każdy pył lub zanieczyszczenia mogą wszystko zrujnować. Innymi słowy, nie należy zanurzać korzeni w żelu lub proszku, lecz stosować je w osobnym pojemniku.

Najlepszym momentem na usunięcie sadzonek jest moment, w którym roślina matka wchodzi w fazę kwitnienia. Możesz również bez wahania pobrać większą liczbę klonów niż ci się wydaje, że potrzebujesz. Nie wszystkie klony przetrwają. Bądź cierpliwy. Większość klonów zaczyna formować korzenie po kilku dniach, ale niektórym może to zająć do kilku tygodni.

Pamiętaj, że możesz zachować rośliny matczyne dla klonów przez długi czas, nawet kilka lat, jeśli uda Ci się powstrzymać je przed kwitnieniem. Możesz to zrobić zostawiając matkę pod światłem wegetatywnym (lub w cyklu 18/6).

Przesadzenie ukorzenionej rośliny

Jak tylko pojawi się nowy wzrost wegetatywny, należy przesadzić rośliny do bardziej stabilnego środowiska wzrostu. Przy przesadzaniu należy postępować z taką samą starannością i higieną, jak przy przygotowywaniu klonów. Stres związany z przesadzeniem występuje bardzo często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.