Konopie Przemysłowe Jako Pokarm Dla Zwierząt

W sierpniu 2022 roku amerykańscy naukowcy poinformowali o pozytywnym wpływie żywienia odpadami roślin konopi włóknistych na bydło. U zwierząt, którym do regularnej paszy dodano produkty odpadowe z konopi, takie jak łodygi, gałęzie itp., wykazano zmniejszony marker stresu, który można określić na podstawie istniejących w organizmie ilości kortyzolu i prostaglandyny.

Niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) twierdzi jednak, że nie każde użycie materiału konopnego wydaje się odpowiednie dla zwierząt hodowlanych. W badaniu przeprowadzonym przez wspomniany instytut zaobserwowano, że stosowanie kwiatów konopi włóknistych jako substytutu paszy powodowało pewne niepożądane skutki. Krowy były na haju i produkowały mleko z mierzalną zawartością THC.

Pasza z Odpadów Roślin Konopi Bez Negatywnych Skutków

Wyniki badania przeprowadzonego przez BfR opublikowane w publikacji „Nature Food” sugerują, że karmienie krów mlecznych silnymi kwiatami konopi nie jest dobrym pomysłem. Podczas gdy w badanej grupie liczącej 10 sztuk bydła na początku można było bez żadnych problemów zastąpić paszę z konopi częścią zwykłej paszy kukurydzianej, przejście na kwiaty konopi powodowało niepożądane skutki u zwierząt z powodu zawartych w nich kannabinoidów.

Podczas stosowania paszy pełnoporcjowej ogólny stan zdrowia oraz zachowanie badanych zwierząt pozostawały niezmienione, ale w przypadku stosowania paszy konopnej o wysokiej zawartości kannabinoidów uzyskanej z kwiatów, nasion i liści rośliny nastąpiły zauważalne zmiany.

Zaobserwowano wyjątkowo niską częstość akcji serca i oddechu w ciągu kilku godzin po jedzeniu. Krowy zaczęły się ślinić, produkować więcej śluzu z nosa, ziewać i mieć zaczerwienione oczy. Krowy, które zjadały więcej niż inne badane zwierzęta, wykazywały niepewny chód i przyjmowały „nieprawidłową postawę”.

Mniejszy Głód i Mleko z THC

Jak podaje portal tierwelt.ch, krowy po dwóch dnia spożywały mniej pokarmu i produkowały mniej mleka. Pierwszy problem może być spowodowany tym, że pokarm zawierający pąki konopi ma większą zawartość tłuszczu niż zazwyczaj stosowana pasza. Jak się okazało, zawarte w pąkach kannabinoidy były wykrywalne również w krowim mleku.

Po nakarmieniu krów pąkami w ich mleku stwierdzono wykrywalne ilości psychoaktywnego THC, przez co autorzy badania twierdzą, że spożycie takiego mleka przez człowieka mogłoby mieć dla niego odczuwalne skutki fizyczne i zdrowotne. Referencyjna dawka 0,001 miligrama THC na kilogram masy ciała mogłaby doprowadzić do przedawkowania, szczególnie u dzieci.

Nie ma jednak pewności co do tego, jaki takie mleko miałoby wpływ i czy w ogóle spowodowałoby odczuwalny efekt dla dorosłego człowieka. Co ciekawe, nawet 8 dni po zaprzestaniu karmienia krów konopiami w ich mleku nadal wykrywalne było THC. Pewne jest to, że potrzeba dalszych badań, aby sprawdzić, czy konopie włókniste powinny zostać dopuszczone jako pokarm dla zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.