Lepsza wydajność mózgu dzięki cannabisowi?

Jak się okazuje, cannabis jest w stanie poprawić wydajność mózgu u starszych osób, bynajmniej według najnowszych badań przeprowadzonych przez Andrasa Bilkei-Gorzo i Andreasa Zimmera na Uniwersytecie w Bonn, które niedawno opublikowali w magazynie Nature Medicine. I już niebawem być może rozpocznie się odpowiednie badanie kliniczne na pacjentach z demencją.

Od ponad 15 lat zespół z Bonn zajmuje się badaniem systemu endocannabinoidowego. „Aktywność tego systemu zmniejsza się u starzejących się zwierząt i towarzyszą jej typowe symptomy starzenia jak osteoporoza, pomarszczona skóra oraz zmniejszająca się wydajność umysłowa.” – powiedział Andreas Zimmer. Zmniejszająca się aktywność systemu idzie w parze z występującymi w starszym wieku chorobami.

U młodych myszy system endocannabinoidowy wydaje się być hiperaktywny i zmniejsza się wraz z wzrastającym wiekiem. Do wykonania eksperymentu porównano ze sobą młode, dwumiesięczne myszy i dorosłe, dwunastomiesięczne myszy ze starymi myszami w wieku osiemnastu miesięcy.

Jedna grupa myszy otrzymywała THC, druga grupa placebo. W następstwie myszy miały zademonstrować swoje umiejętności pamięciowe, badając i rozpoznając różne klocki lego. naukowcy badali przy tym czas i byli nieco zaskoczeni wynikami.

„Nagle stare zwierzęta zaczęły zachowywać się jak młode. Nie byliśmy w stanie rozróżnić starej półtorarocznej myszy od dwumiesięcznej.” – powiedział Andreas Zimmer dla agencji informacyjnej dpa. Umiejętność nauki jak i zapamiętywania myszy, które otrzymały THC była o wiele lepsza niż myszy z drugiej grupy.

W jednym z badań klinicznych naukowcy chcą zbadać, czy te wyniki można przenieść również na człowieka. Zespół jest dobrej myśli, że w przeciągu roku będzie mógł rozpocząć poszukiwania swoich probantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.