thc-thc.com

Nowe obiekty na liście UNESCO – Europa i Bliski Wschód

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Efez, Turcja

Podczas zakończonej w środę, 8 lipca 39. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Bonn na listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane 24 nowe miejsca, a informacje o trzech docenionych wcześniej zostały poszerzone. Poznajcie dziś nowe skarby kultury, techniki i świata przyrody, które można znaleźć na terenie Europy i Bliskiego Wschodu.

Efez, położony ok. 35 km na północny-wschód od kurortu Kusadasi, jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym starożytnym miastem regionu Morza Śródziemnego. Był centrum handlowym, rzymskim portem z kanałem morskim i basenem portowym, ośrodkiem kultu bogini płodności Kybele oraz domem jednej z pierwszych wspólnot chrześcijańskich. W Efezie ostatnie lata życia spędził św. Jan i prawdopodobnie powstały tam Ewangelia i Apokalipsa. Również św. Paweł spędził w mieście 3 lata i napisał List do Efezjan. Liczba budowli jakie pozostały po czasach świetności miasta i ich stan robi wielkie wrażenie. Co więcej prowadzone są wciąż prace archeologiczne, co daje nadzieję na nowe odkrycia. Jednymi z najważniejszych zabudowań, które chociaż częściowo przetrwały do współczesności są:
– Biblioteka Kelsosa (gr. Celsus)
– Świątynia Artemidy – jeden z siedmiu cudów świata (starożytnego)
– Fontanna Trajana
– Kościół Marii Panny
– Gimnazjon i łaźnie portowe
– Droga Arkadyjska
– Fontanna hellenistyczna
– Wielki Teatr
– Brama Mazeusa i Mithrydatesa
– Łaźnie Scholastyki
– Świątynia Hadriana

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Forteca Diyarbakir i Ogrody Hevsel, Turcja

Forteca Diyarbakir wraz z Ogrodami Hevsel to wyjątkowe miejsce położone u brzegów górnego Tygrysu w Turcji. Ufortyfikowane miasto wraz z okalającym je terenem było ważnym centrum począwszy od czasów hellenistycznych, przez panowanie Rzymu, Sasanidów, Bizancjum, Imperium Osmańskiego i pozostało nim do czasów współczesnych. Doceniony zespół zabytków składa się z Amida Mound, czyli zamku wewnętrznego, niemalże 6-kilometrowych murów miejskich z wieloma wieżami, bramami i przyporami, 63 inskrypcji z różnych okresów oraz Ogrodów Hevsel, które rozciągają się między miastem, a rzeką Tygrys i stanowiły o zaopatrzeniu miasta w wodę i jedzenie.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Arabsko-Nordycka część Palermo, Sycylia

Na listę został także wpisany kompleks pod nazwą Arabsko-Nordyckie Palermo. To dziewięć położonych na północnym wybrzeżu Sycylii obiektów, zarówno świeckich jak i religijnych, pochodzących z ery Królestwa Sycylii (1130-1194). Stanowią one piękny przykład synkretyzmu pomiędzy kulturami Zachodu, islamu i Bizancjum, który pozwolił na rozwój nowego podejścia do przestrzeni, stylu i dekoracji w architekturze. Dwa pałace, trzy kościoły, trzy katedry (z czego dwie poza miastem) i most to także dziedzictwo owocnej współpracy ludzi o różnej religii i pochodzeniu (muzułmańskim, bizantyjskim, łacińskim, żydowskim, lombardzkim i francuskim).

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Katedry w Cefalu i Monreale, Sycylia

Wraz z arabsko-nordycką częścią Palermo kapituła doceniła dwie położone na północnym wybrzeżu Sycylii świętynie. Pierwsza z nich znajduje się w Cefalu, położonym ok. 50 km na wschód od stolicy wyspy. Miasto może pochwalić się fascynującą historią i wieloma zabytkami. Tutejsza katedra, wybudowana na przełomie XII i XIII wieku to majstersztyk architektoniczny, w którym wykorzystano różne style. Wzorowano się m.in. na klasztorze w Cluny, a także rozwiązaniach anglosaskich i arabskich. Natomiast katedra w Monreale, położonym 78 km na zachód od Palermo, pochodzi z drugiej połowy XII wieku. Charakteryzuje ją styl arabsko-bizantyjsko-normandzki. Nosi ona honorowy tytuł papieski bazyliki mniejszej.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Forth Bridge, Szkocja, Wielka Brytania

Ten kolejowy most, spinający brzegi rozlewiska rzeki Forth, to najdłuższa na świecie tego typu konstrukcja składająca się z wielu przęseł i wsporników. Mierząca nieco ponad 2,5 km długości budowla, położona na zachód od Edynburga, została otwarta w 1890 r. i od tego czasu stanowi ważny element szlaku komunikacyjnego Szkocji. Charakteryzuje go prostota zastosowanych elementów konstrukcyjnych. Gdy powstawał, był budowlą zarówno innowacyjną zarówno w stylu i wielkości, jak i w wykorzystanych materiałach. Jego budowa była kamieniem milowym w spojrzeniu na projektowanie i konstruowanie mostów w czasie, gdy pociągi były dominującą forma transportu na długich odcinkach.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – miejsce chrztu Jezusa „Betabar nad Jordanem”

Betabar nad Jordanem to stanowisko archeologiczne usytuowane na wschodnim brzegu rzeki Jordan, 9 km na północ od Morza Martwego, składające się z dwóch obszarów: Wzgórza Eljasza (Tell Al-Kharrar) oraz kościoła św. Jana Chrzciciela i jego okolic. Uważa się, że właśnie w tym miejscu o wyjątkowej urodzie, Jan Chrzciciel udzielił chrztu Jezusowi z Nazaretu. Można tu znaleźć pozostałości po kościołach i kaplicach z okresów panowania Rzymu i Bizancjum, klasztor, jaskinie używane przez eremitów i baseny wykorzystywane jako chrzcielnice. To znane miejsce pielgrzymkowe chrześcijan z całego świata.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Speicherstadt i Kontorhaus w Hamburgu, Niemcy

Dzielnica Speicherstadt i sąsiadująca z nią Kontorhaus to dwa obszary o ścisłej zabudowie w centrum Hamburga. Ta pierwsza powstała między 1885 a 1927 r. na kilku wąskich wysepkach na Łabie. W latach 1949-67 została częściowo przebudowana. Jest jednym z największych na świecie historycznym zespołem magazynów portowych (300 tys. m kw. powierzchni) – składa się z 15 ogromnych hal, sześciu mniejszych budynków oraz sieci kanałów. Do wpisanego na listę kompleksu należy także przyległy modernistyczny budynek biurowy Chilehaus oraz sześć znajdujących się w dzielnicy Kontorhaus wielkich kompleksów biur portowych z lat 1920-40. Członkowie komitetu uważają, że to miejsce doskonale uwidacznia, jaki efekt na zabudowę miast miał gwałtowny rozwój handlu na przełomie XIX i XX wieku.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Christiansfeld i królewskie tereny łowieckie, Dania

Christiansfeld to miasteczko założone w Jutlandii przez braci morawskich – ewangelicką wspólnotę kościelną z XVIII wieku, nawiązującą do doktryny i tradycji braci czeskich. Reprezentuje ono schludny protestancki ideał zabudowy, z jednorodną pozbawioną ozdób, jedno i dwupiętrową zabudową z żółtej cegły pokrytą czerwonymi dachówkami. Miasteczko miało komunalne domy dla wdów oraz starych panien i kawalerów. W Christiansfeld wciąż rezyduje wpływowa społeczność Kościoła braci morawskich. Do listy dodano także drugie miejsce w Danii – tereny łowieckie królów par force, położone ok. 30 km od Kopenhagi. Zalicza się do nich lasy Store Dyrehave i Gribskov oraz park Jaegersborg Hegn/Jaegersborg Dyrehave z barokową infrastrukturą.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – kompleks przemysłowy Rjukan-Notodden, Norwegia

Ten zabytek techniki położony jest w bardzo trudnym, ale malowniczym terenie, pośród gór, wodospadów i rzecznych dolin. W jego skład wchodzą elektrownie wodne, sieci wysokiego napięcia, fabryki, sieć komunikacyjna i miasteczka. Kompleks powstał na początku XX wieku, aby sprostać zapotrzebowaniu rozwijającego się rynku produkcji rolnej na sztuczne nawozy. Norsk-Hydro Company produkowała w tym miejscu sztuczny uzdatniacz gleby z azotu zawartego w powietrzu. W miasteczkach Rjukan (do niedawna funkcjonujące w ciągłym cieniu) oraz Notodden można zobaczyć, w jaki sposób pracownicy żyli, z jakich korzystali rozrywek oraz jak przebiegał transport nawozu. Kapituła doceniła zrównoważony rozwój tego miejsca – połączenie przemysłu i dbałości o środowisko.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – klimat i winnice Burgundii, Francja

Na listę trafiły także winne tradycje francuskie: burgundzki klimat i terroir (gleba i geologiczne właściwości terenu stanowiące o smaku wina z rosnących na niej winnych gron) winnic na zboczach Cote de Nuits i Cote de Beaune na południe od Dijon, samo miasto Beaune i historyczne centrum stolicy Burgundii oraz szampańskie winnice i piwnice, w którym dojrzewa musujące wino drugiej fermentacji przeprowadzanej już w butelkach: historyczne winnice Hautvilliers, Ay oraz Mareuil-sur-Ay, Wzgórze Saint-Nicaise w Reims oraz Avenue de Champagne i Fort Chabrol w Epernay.

Nowe obiekty na liście UNESCO   Europa i Bliski Wschód, jamaica.com.pl

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – nekropolia Bet Sze’arim, Izrael

Początki tego składającego się z licznych katakumb cmentarzyska datuje się na II w. p.n.e. To pierwsze miejsce pochówku Żydów poza Jerozolimą po upadku drugiego powstania żydowskiego przeciwko rządom Rzymu. Położona na południowy wschód od Hajfy nekropolia to skarbnica sztuki i inskrypcji w języku greckim, aramejskim i hebrajskim. Bet Sze’arim kryje w sobie testament starożytnego judaizmu pod przywództwem Judy ha-Nasiego.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.