thc-thc.com

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Lublana

Słowenia to kraj mniejszy niż niejedno nasze województwo. Jednak na tak małym obszarze skupiła się niesłychana różnorodność krajobrazów, klimatów i zabytków przeszłości, którą można by obdzielić kilka państw. Poznajcie 11 miejsc, które warto tutaj zobaczyć.

Stolica Słowenii to polityczne, gospodarcze i kulturalne serce tego niewielkiego, liczącego 250 tys. mieszkańców kraju. Wśród wielu atrakcji Lublany szczególnie warto zobaczyć malownicze Stare Miasto ze wspaniałym barokowym kościołem Świętej Trójcy, stojącym na wysokim wzgórzu zamkiem i strzeżonym przez baśniowe jaszczury Mostem Smoka.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Idrija

Idrija stanowiła drugi co do wielkości w Europie – po hiszpańskiej kopalni Almaden – ośrodek wydobycia rtęci. Żywe srebro pozyskiwano tu już od XV w. Kopalnię w Idriji zamknięto dopiero po ok. 500 latach nieprzerwanej pracy, a w 2012 r. wpisano ją na listę UNESCO. Dziś uwagę zwracają przede wszystkim pozostałości składów rtęci i infrastruktury górniczej.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Piran

Malowniczo położony na wydłużonym skalistym cyplu Piran jest jednym z piękniejszych miast adriatyckiego wybrzeża. Miejscowości z dachami w kolorze ochry to krajobraz charakterystyczny dla Chorwacji. Tymczasem znajdziemy je także na Słowenii. Piran swoją architekturą Wenecję. Ogromne wrażenie robią także średniowieczne mury obronne, oddzielające miasto od reszty lądu. Innym miasteczkiem, które wzbudza zachwyt wśród odwiedzających jest Izola. Nie ma tu zabytków najwyższej klasy, więc jest spokojniej niż w Piranie, a na uliczkach nie tłoczą się turyści. Dzięki temu w Izoli wciąż jeszcze można poczuć atmosferę dawnej rybackiej osady.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Kościół na jeziorze Bled

Turkusowo-zielone Jezioro Bled to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie. Jego główną atrakcją jest mała wyspa ze średniowiecznym kościołem. Ogromne wrażenie robi także zamek, którego mury unoszą się wysoko nad lustrem wody. Jest to najstarsza tego typu budowla w całej Słowenii. Średniowieczna twierdza należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Jaskinia Postojna

Postojna – najpiękniejsza słoweńska jaskinia słynie ze wspaniałej szaty naciekowej. Miejsc z tak fantastycznymi stalaktytami i stalagmitami niewiele jest nie tylko w Europie, ale i na świecie. Na terenie kraju znajdują się także Jaskinie Szkocjańskie – podziemny fenomen Krasu i Słowenii, a także jedne z najwspanialszych jaskiń na świecie. Znajdują się około 20 km od Triestu, niedaleko autostrady wiodącej z Lublany do miasta Koper. Na ogromny labirynt wapiennych grot składają się m.in. jedna z największych znanych komór podziemnych, ok. 6 km korytarzy i liczne wodospady. Ten cud natury w 1996 r. wpisano na listę UNESCO.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Maribor

Maribor – drugie co do wielkości miasto w Słowenii ma ciekawą starówkę z uroczymi kamieniczkami i piwnicami, w których przechowywano wina z rozległych winnic zajmujących zbocza pobliskich wzgórz. W Mariborze można zobaczyć m.in. najstarszą winorośl na świecie – ma niemal 400 lat. Warto udać się też do Ptuj – najstarszego miasta Słowenii. Miasto ma piękną starówkę rozciągającą się u stóp wzgórza z dominującym nad okolicą zamkiem. Warto nie tylko zwiedzić tutejsze zabytki (m.in. zamek, klasztor dominikański, wieżę-lapidarium), ale też skosztować w jednej z knajpek wina ze wzgórz Haloze, jednego z najważniejszych regionów upraw winorośli w Słowenii.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Rogaška Slatina

Największe słoweńskie uzdrowisko Rogaska Slatina leży wśród niewysokich, malowniczych gór, niedaleko granicy z Chorwacją. Miejscowość przez cały rok oferuje kąpieliska termalne z leczniczą wodą mineralną. Kuracji leczniczych zażywają tu głównie osoby z chorobami układu moczowego, przewodu pokarmowego, cukrzycą, otyłością i astmą. W centrum Starego Miasta mieszczą się hotele o wysokim standardzie, w których nie brakuje basenów z wodą termalną, ponadto są w nich dostępne zabiegi hydromasażu, zabiegi lecznicze i programy wellness.

Słowenia miejsca, które warto zobaczyć, jamaica.com.pl

Atrakcje Słowenii – Triglav-najwyższy szczyt w kraju

Alpy Julijskie to najwyższe i najbardziej rozległe pasmo górskie Słowenii. Jest to też najpiękniejszy zakątek kraju, gdzie corocznie przyjeżdżają tysiące turystów chcących zdobyć najwyższy słoweński szczyt – Triglav (2864 m n.p.m.). Wznosi się on pomiędzy doliną Vrata na północy a kotliną Velo Polje na południu. Od północnej strony opada ponad 1000-metrową ścianą, której eksploracja odegrała istotną rolę w rozwoju słoweńskiego alpinizmu. Triglav znajduje się w herbie i na fladze Słowenii.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Słowenia miejsca, które warto zobaczyć”


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.