Słaba pamięć może wspomagać zażywanie narkotyków

Dlaczego jedni nastolatkowie są bardziej podatni na uzależnienie od narkotyków i się uzależniają a drudzy nie? Z jednej strony może to mieć związek i być spowodowane ciężkimi albo nawet traumatycznymi przeżyciami w dzieciństwie. Z drugiej strony, jak pokazują aktualne badania młodzi ludzie są zagrożeni popadnięciem w nałóg jeśli mają oni słabą pamięć roboczą, która jest zwana bramą do naszego umysłu oraz podatni są do impulsywnego zachowania.

Osoby, które już jako nastolatkowie zażywają narkotyków, są ogólnie narażone zwiększonym ryzykiem na popadnięcie w nałóg. Jednak nie każdy nastolatek się uzależnia. Większa ilość zaprzestaje dalszego zażywania narkotyków.

Zespołowi badaczy ze Stanów Zjednoczonych udało się w ramach powtórnej ankiety opracować, że zdolność do kontroli impulsów jak również pamięć robocza mogą odgrywać centralną rolę przy powstaniu problematycznej konsumpcji różnych substancji.

Pamięć robocza umożliwia nam przez dłuższy czas skoncentrowanie pracować nad jedną rzeczą, bez ciągłego rozpraszania. Impulsywne i skoczne zachowania zostają więc przez nią hamowane. Przy słabiej rozwiniętej pamięci roboczej tak się nie dzieje, przez co łatwiej jest odwrócić naszą uwagę, gdyż rozpraszające impulsy nie zostają hamowane.

Oddziaływanie pamięci roboczej i impulsywności na rozwój uzależnienia od narkotyków sprawdzili Atika Khurana wraz z zespołem na 387 nastolatkach. Zespół ten testował osoby w wieku 10-12 lat co roku aż do osiągnięcia wieku 18-20 lat. Musieli oni między innymi zapamiętywać dyktowane liczby i je w odwrotnej kolejności powtórzyć.

Przy pomocy specjalnie przygotowanych ankiet zespół badaczy szacował, jak dobrze probanci kontrolują impulsy. Daną osobę uznano za impulsywną, jeśli postępowała bez wcześniejszego zastanowienia się nad konsekwencjami swoich czynów. W przeciwieństwie osoby, które były zdolne do przewidzenia następujących w przyszłości nagród były uznawane za takie, które są w stanie kontrolować impulsy.

Badacze zadawali również pytania o zażywanie alkoholu, cannabisu oraz tytoniu, po czym wyjaśnili czy u danych osób widoczne są oznaki uzależnienia.

Około co czwarty kandydat w grupie osób pomiędzy 18-20 lat wykazywał lekkie oznaki problematycznej konsumpcji substancji. Jak się okazuje, osoby te osiągały we wcześniejszych testach słabsze wyniki w przeprowadzanych testach na temat pamięci roboczej i mieli większą tendencję do impulsywnego działania niż osoby nie zażywające żadnej substancji.

W szczególności zaawansowana konsumpcja w trakcie dorastania miała szczególnie negatywny wpływ na zachowanie konsumpcyjne w wieku nastoletnim. Wiek, w którym po raz pierwszy badane osoby spróbowały danej substancji był w przeciwieństwie mniej ważny dla rozwoju uzależnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.