Czy częste spożywanie ecstasy szkodzi zdolności empatii?

Ecstasy może nasilić poczucie potrzeby bycia blisko z innymi ludźmi. Ale jak częste i długotrwałe spożywanie tego narkotyku oddziałuje na naszą zdolność empatii? Pewne badanie ze Szwajcarii w celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie gruntownie zajęło się grupą osób zażywających ecstasy.

Ecstasy często jest określane jako narkotyk przytulania albo miłości, ponieważ zażywający ten narkotyk najczęściej odczuwają silną potrzebę bycia blisko z innymi ludźmi. Blisko połączona jest z tym zdolność postawienia się w czyjejś sytuacji, zwana empatią.

Działanie ecstasy polega szczególnie na tym, że zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźnika o nazwie serotonina. Podczas gdy w normalnym stanie zapas serotoniny jest napełniany i wydalany, to po spożyciu tego narkotyku wszystkie rezerwy są wydalane na raz i trwa to nieco dłużej, aż te zapasy znowu się nagromadzą. Czy więc cierpi na tym nasza empatia?

Grupa naukowców z Niemiec i Szwajcarii przebadała to zagadnienie na grupie 38 konsumentów ecstasy i grupie kontrolnej liczącej 56 osób. Konsumujący ecstasy według własnych informacji w przeciągu ostatnich 12 miesięcy spożywali średnio po jednej pigułce ecstasy na tydzień. Za pomocą analizy włosa dokładnie zbadano skonsumowaną dawkę MDMA, czyli składnika ecstasy.

Dodatkowo określono koncentrację hormonu oksytocyna we krwi uczestników badań. Substancja ta potocznie zwana jest również jako „hormon więzi”, ponieważ jest on wydzielany między innymi podczas kontaktu cielesnego dwojga znajdujących się blisko siebie ludzi.

Obydwie grupy przeszły kilka testów, za pomocą których zbadano ich zdolność do empatii oraz zachowanie społeczne. Na przykład musieli oni opisać emocje, które wyrażały twarze na pokazanych im zdjęciach. Ponadto mieli oni za zadanie obejrzeć video i opisać uczucia, myśli oraz zamiary grających w nim postaci. W kolejnej grze chodziło o zbadanie jak socjalnie zachowują się osoby badane, jeśli mają możliwość dzielenia z innymi prawdziwych pieniędzy.

Więcej MDMA – mniej empatii
Wbrew oczekiwaniom badaczy grupa zażywająca ecstasy nie tylko zachowywała się bardziej socjalnie niż grupa kontrolna, ale okazała się być też bardziej empatyczna. Jeśli natomiast wzięto pod uwagę ilość zażytej MDMA na podstawie analizy włosa to stwierdzono, że im więcej MDMA znaleziono we włosie, tym mniej empatyczna była dana osoba. Jak więc można zinterpretować te wyniki?

Odpowiedź na pytanie, czy zwiększona zdolność empatii u osób konsumujących ecstasy występowała już przed ich uzależnieniem czy jest ona następstwem częstego zażywania ecstasy, nie może niestety zostać dostarczona za pomocą tego badania.

Z punktu widzenia naukowców można jednak przyjąć, że osoby zażywające ecstasy jeszcze przed zażyciem pierwszej takiej pigułki były bardziej empatyczne i były bardziej zainteresowane bliskim kontaktem z innymi osobami. Jest to możliwie również motywacja dla zażywania tego narkotyku, ale tak samo mogą mieć na to wpływ przeżycia z dzieciństwa.

Brak niedostatku oksytocyny
Przyjęcie, że zażywającym ecstasy brakuje empatii i konsumują oni ten narkotyk aby nadrobić ten brak nie byłoby podtrzymane przez istniejący wynik. Obydwie grupy wykazują podobny poziom oksytocyny we krwi. Jednak na dłuższą metę silne zażywanie ecstasy może prawdopodobnie mieć negatywny wpływ na zdolność empatii, ponieważ koncentracja MDMA we włosach ma związek z mniejszą zdolnością empatii.

Zespół badaczy zwraca jednak uwagę na to, że biorący udział w badaniu konsumenci ecstasy zachowywali się raczej nietypowo, ponieważ oprócz cannabisu nie zażywali oni żadnych innych narkotyków, a takie zachowanie jest rozpowszechnione szczególnie w kręgach imprezowych, gdzie spożywa się dodatkowo kokainę czy też amfetaminę.

We wcześniejszych badaniach ustalono związek pomiędzy spożywaniem kokainy a brakiem empatii. Wynik obecnego badania nie może więc zostać uogólniony na wszystkich konsumentów ecstasy.

Źródło:
Wunderli, M. D., Vonmoos, M., Treichler, L., Zeller, C., Dziobek, I., Kraemer, T., Baumgartner, M. R., Seifritz, E. & Quednow, B. B. (2017). Social cognition and interaction in chronic users of 3,4-methylenedioxymethamphetamine (MDMA, “Ecstasy”). International Journal of Neuropsychopharmacology, pyx098.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.