Badania Nad Wykorzystaniem Marihuany w Walce z Koronawirusem

Cannabis a Koronawirus

Krótko po wybuchu pandemii Covid 19 naukowcy prowadzili już badania nad składnikami konopi i ich przypuszczalną zdolnością do zmniejszenia infekcji wirusem.

W czerwcu 2020 roku badania na myszach wykazały, że tetrahydrokannabinol w 100% chronił przed zespołem ostrej niewydolności oddechowej i związaną z nim toksycznością po sztucznie wywołanym zakażeniu enterotoksyną B gronkowca. Teraz pojawiły się nowe wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie, które ponownie sugerują, że marihuana może być niezwykle pomocna w walce z koronawirusem.

Kwas Kannabigerolowy i Kwas Kannabidiolowy

W badaniu na Oregon State University dokładniej zbadano i sprawdzono dwa związki chemiczne o nazwie kwas kannabigerolowy i kwas kannabidiolowy, w skróce CBGA i CBDA pod kątem ich zdolności do zapobiegania infekcji Sars-CoV-2. Naukowcy odkryli, że kannabinoidy blokują wnikanie wirusa do komórek i chronią przed infekcją. Kwasy te wiązałyby peplomer, czyli białko kolczaste wirusa i w ten sposób uniemożliwiałyby wniknięcie wirusa do organizmu.

Prowadzący badania Richard van Breemen jest zdania, że łatwo dostępne i szeroko stosowane substancje z rośliny konopi mogłyby być po prostu przyjmowane doustnie w odpowiednich preparatach, aby osiągnąć pożądany efekt. Oprócz dobrej tolerancji i znanego bezpieczeństwa, pozytywny jest fakt, że nawet po zakażeniu koronawirusami można oczekiwać osłabienia objawów przy kolejnym leczeniu. Badacz podkreśla jednak, że wyłączne stosowanie kwasu kannabigerolowego i kwasu kannabidiolowego nie zapewnia wystarczającej ochrony i dlatego dopiero terapia łączona ze szczepionkami przynosi pożądany efekt.

Skuteczność Przeciwko Wariantowi Alfa i Beta

W testach laboratoryjnych na ludzkich komórkach, CBGA i CBDA okazały się skuteczne przeciwko dwóm wariantom koronawirusa B.1.1.7 i B.1.351 – lepiej znanym jako wersja alfa i beta. Van Breemen przypuszcza jednak, że wnikanie do komórek innych mutacji wirusa może być uniemożliwione przez kannabinoidy. „Nasze dane pokazują, że CBDA i CBGA są skuteczne przeciwko dwóm wariantom, które badaliśmy, i mamy nadzieję, że ten trend rozszerzy się na inne istniejące i przyszłe warianty.”

Podobnie jak naturalne kannabinoidy, tak i dotychczasowe szczepionki i wszystkie terapie przeciwciałami również celują w białko kolczaste wirusów, tak aby nie mogły one już wiązać się z własnym enzymem organizmu ACE2. Według Richarda van Breemena oznaczałoby to, że wszystkie inhibitory wejścia do komórki mogłyby być stosowane w zapobieganiu infekcji Sars-CoV-2. Tak więc również dwa znane kwasy z rośliny konopi. Ponadto kwasy te mogłyby również skrócić czas infekcji, ponieważ byłyby w stanie zapobiec dalszemu namnażaniu się wirusów.

Kolejne Pożyteczne Właściwości CBGA

Nie tylko wyniki badań przeprowadzonych w Oregonie, opublikowane w Journal of Nature Products, potwierdzają pomocne właściwości wspomnianych kannabinoidów. Jak na razie nauka ogranicza się do badań laboratoryjnych z udziałem ludzkich komórek lub zwierząt, więc nie można jeszcze dokładnie określić rzeczywistych możliwości związku będącego prekursorem wszystkich kannabinoidów w organizmie człowieka.

CBGA jest również mniej powszechna w formie naturalnej, dlatego też badania często opierają się na materiale wytworzonym w laboratorium. Podobnie badania koncentrowały się raczej na kannabinoidzie kannabigerolu niż na jego związku kwasowym.

Ale w doświadczeniach na zwierzętach już w 2013 roku udowodniono, że u myszy ze stanem zapalnym jelit, dzięki CBG dało się zmniejszyć stan zapalny, jak również tworzenie się wolnych rodników w jelitach. Ponadto, produkcja tlenku azotu, substancji chemicznej, która według ekspertów odgrywa rolę w rozwoju choroby, została również zmniejszona
W 2018 roku badania potwierdziły działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne CBG. Badacze podejrzewali, że związek ten może działać jako neuroprotektant, chroniąc komórki nerwowe przed szkodliwym stresem oksydacyjnym.

Z kolei kwas kannabigerolowy i kannabidiolowy zostały w tym samym roku przebadane pod kątem ich skuteczności w cukrzycy. Tutaj zaobserwowano, że można zmniejszyć aktywność enzymu reduktazy aldozy, który jest związany z wieloma powikłaniami cukrzycowymi. Ponadto badania z 2019 roku wykazały, że CBGA, CBDA i CBG mogą wspierać metabolizm lipidów – tłuszczów. Odkrycia te mogą w przyszłości przynieść korzyści pacjentom z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i dyslipidemia.

Ponieważ takie istniejące wcześniej warunki mogą odgrywać istotną rolę w zakażeniach koronawirusem, wartość lecznicza kwasu kannabigerolowego i kannabidiolowego w czasie pandemii i zgodnie z najnowszymi informacjami powinna być teraz jeszcze lepiej zrozumiana. Marihuana jest rośliną leczniczą, a nie narkotykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.