Syndrom FOMO a Uzależnienie od Internetu

W Jaki Sposób Syndrom Fear of Missing Out, Czyli Strach Przed Pominięciem Wiąże Się z Uzależnieniem Od Internetu

Dla niektórych osób korzystanie z Internetu w pewnym momencie wymyka się spod kontroli. Strach przed pominięciem może mieć w tym swój udział, jak pokazują ostatnie badania.

Miga, dzwoni i wibruje. Smartfon zawsze zwraca na siebie uwagę. Kolega zamieszcza zdjęcia z ostatniej imprezy. Znajomy wciąż jest bardzo zainspirowany wspaniałym koncertem z ostatniej nocy i dzieli się swoimi wrażeniami na Instagramie. Inni ciągle doświadczają ekscytujących rzeczy. Przynajmniej tak Ci się wydaje. Z drugiej strony jesteś Ty w domu, na kanapie, twoje własne życie może czasami wydawać się nudne. Ogarnia Cię strach przed pominięciem, czyli FOMO i uderza w nastrój. Angielski termin Fear of missing out lub w skrócie FOMO opisuje to uczucie.

FOMO w cyfrowym świecie z pewnością nie jest zupełnie nowym zjawiskiem. A martwienie się, że coś przegapimy, też nie jest niczym niezwykłym. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Ale odkąd zaczęliśmy korzystać z portali społecznościowych, takich jak Instagram, TikTok czy Snapchat, dowiadujemy się więcej niż kiedykolwiek o życiu innych. Dla niektórych osób sięganie po smartfona i ciągłe sprawdzanie wiadomości może stać się problemem.

W niektórych przypadkach osoby dotknięte FOMO uzależniają się od Internetu. Ponieważ nie tylko zażywanie substancji, ale także takie zachowania jak korzystanie z mediów cyfrowych mogą przybrać charakter uzależnienia. Ostatnie niemieckie badania dotyczyły roli FOMO w tym procesie.

Wpływ FOMO i Ogólnego Stanu Zdrowia Psychicznego Na Korzystanie z Internetu

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Lubece i Uniwersytetu Duisburg-Essen przeprowadził ankietę wśród około 8000 osób na temat ich korzystania z Internetu. Średnia wieku wynosiła 21 lat. Wyniki pokazały, że dla niektórych osób FOMO wydaje się być stosunkowo stabilną cechą osobowości. Zgodnie z wynikami badań, samo FOMO nie uzależnia jednak od internetu.

Zgodnie z wynikami, podstawą jest zdrowie psychiczne osoby. Osoby, które są ogólnie bardziej niespokojne lub bardziej podatne na nastroje depresyjne są bardziej narażone na rozwój FOMO. FOMO stanowi więc swoisty łącznik pomiędzy ogólnym stanem psychicznym a rozwojem uzależnienia od Internetu.

FOMO i korzystanie z internetu będą się wzajemnie wzmacniać w swoistym błędnym kole, jak wyjaśnia zespół badawczy. Z jednej strony, FOMO jako cecha osobowości wzmacnia częste korzystanie ze smartfonów i sieci społecznościowych. Z drugiej strony, FOMO może pojawić się również sytuacyjnie. Duża ilość informacji o życiu innych ludzi konfrontuje użytkowników na nowo z tym, czego sami nie doświadczają i może wywoływać lęk przed przegapieniem czegoś.

Ale ci, którzy spędzają dużo czasu ze swoimi smartfonami, w rzeczywistości spędzają mniej czasu na innych rzeczach. W dłuższej perspektywie może to mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie i zmotywować osobę do ponownego sprawdzenia portali społecznościowych, aby poczuć się lepiej.

Więcej Realnych Spotkań, Mniej Mediów Społecznościowych

Zespół badawczy zaleca zatem, aby użytkownicy Internetu byli świadomi szkodliwego wpływu, jaki może mieć częste korzystanie z mediów społecznościowych. Z pewnością sieci społeczne mogą wzbogacić życie ludzi. Jednak częste używanie i ciągłe porównania społeczne, które mają miejsce świadomie lub nieświadomie, mogą znacznie ograniczyć ich dobre samopoczucie.

Pomocne okazują się być realne spotkania i czynności z innymi osobami. Zespół badawczy wyjaśnia, że to, jak bardzo korzystanie z Internetu jest nadal korzystne, może się znacznie różnić w zależności od osoby i że każdy musi sam się o tym przekonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.