thc-thc.com

7 niesamowitych formacji na świecie

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

Sigiriya, Sri Lanka

Przedstawiamy zestawienie nietypowych zakątków świata, które pokazują siłę natury i stanowią atrakcje turystyczne. Oto 7 niepowtarzalnych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Sigirija, nazywana Lwią Skałą, to ruiny starożytnego pałacu z czasów panowania króla Kassapy. Stanowi jedną z czołowych atrakcji Sri Lanki oraz jedno z siedmiu miejsc w tym państwie, które widnieją na liście UNESCO. Twierdza została wzniesiona na ogromnej bryle magmy, pozostałości po wygasłym wulkanie, na wysokości 370 m n.p.m. Jej ruiny rozciągają się w poprzek szczytu i do dziś zachwycają wszystkich docierających tu turystów. Aby się na nią dostać muszą oni pokonać setki stopni. Początkowa część schodów została zrekonstruowana, natomiast w wyższych partiach zainstalowano nowoczesną, stalową konstrukcję.

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

El Penon de Guatape, Kolumbia

Na północny wschód od Medellin w środkowej Kolumbii znajduje się niezwykła, gigantyczna skała, która jest punktem spornym miedzy dwoma miastami. Skała (hiszp. el penon) Guatape w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 2135 m n.p.m. Dokonano szczegółowych pomiarów gigantycznego kamienia leżącego w otwartym polu – mierzy on 385 m długości, w przybliżeniu waży 10 milionów ton i liczy sobie ok. 70 milionów lat! U stóp monolitu znajduje się elektrownia wodna Penol-Guatape, która pokrywa 30 proc. zapotrzebowania Kolumbii na energię elektryczną. Struktura skały jest usiana licznymi szczelinami. W jednej z nich zbudowano przeplatające się ze sobą schody, które z daleka wyglądają jak kolorowa taśma, która „sznuruje” kamień. By dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać 649 stopni.

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

Uluru, Australia

Uluru, czyli Ayers Rock, to jedna z najsłynniejszych atrakcji Australii i położona jest w centralnej części kontynentu, na terenie Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta. To jeden z największych monolitów skalnych na świecie. Jego rozmiary są oszałamiające – ma ponad 300 m wysokości i 9 km obwodu. Formacja zbudowana jest z prekambryjskiego piaskowca, który przybrał czerwony odcień w wyniku utleniania. Masyw ma szczególne znaczenie dla Aborygenów, dla których jest świętą górą. Uluru widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

Pico Cao Grande, Wyspa Świętego Tomasza

Szczyt Cao Grande, czyli Wielki Pies, znajduje się na Wyspie Świętego Tomasza. Leży na Oceanie Atlantyckim, w Zatoce Gwinejskiej. Wyspa jest górzysta, a najwyższy szczyt ma 2024 m n.p.m. Wielki Pies znajduje się Parku Narodowym Obo. Wznosi się na wysokość 663 m n.p.m. i góruje nad okolicznymi terenami, które znajduje się ponad 300 m niżej. Jego wierzchołek często znajduje się w chmurach albo we mgle, co przyczyniło się do powstania wielu legend.

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

Devil’s Tower, USA

Pomnik Narodowy Wieży Diabła znajduje się w stanie Wyoming, niedaleko miejscowości Hulett w środkowej części Stanów Zjednoczonych. Został on pierwszym rządowo chronionym obiektem w historii USA – stało się to w 1906 roku. Mimo, że samotna góra wznosząca się na wysokość 386 m n.p.m. powstała z wypchnięcia przez magmę podziemnych skał (a nie z samej zastygłej lawy wulkanicznej), to często jest przedstawiana jako przykład formacji, na którą składają się setki równo przyciętych slupów. Miejsce robi wielkie wrażenie na regularnie przyjeżdżających tu turystach, stanowi także niesamowitą atrakcję dla wielbicieli wspinaczki.

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

Zuma, Nigeria

Niezwykły monolit Zuma o wysokości 1125 m n.p.m. znajduje się za to w Nigerii. Leży na północ od stolicy kraju – Abudży, dlatego często nazywany jest także Bramą do Abudży. Można go zobaczyć jak na dłoni z głównej drogi. Widnieje także na banknocie o nominale 100 nair.

7 niesamowitych formacji na świecie, jamaica.com.pl

Głowa Cukru, Brazylia

W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć charakterystycznej Głowy Cukru – góry w Rio de Janeiro w Brazylii. Znajduje się ona nad Zatoką Guanabara i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Na mające 396 m n.p.m. wzniesienie można wjechać kolejką linowa, która kursuje co 20 minut. Głowa Cukru to także raj dla fanów wspinaczki – wytyczono tu ponad 270 tras.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “7 niesamowitych formacji na świecie”


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.