thc-thc.com

Najtańsze kierunki na 2016 rok według Lonely Planet

Miejsce 6. Galicja, Hiszpania

Portal Lonely Planet po raz kolejny przygotował listę kierunków, które trzeba odwiedzić w nadchodzącym roku. W rankingu znalazły się miejsca, które będą teraz szczególnie korzystne cenowo. Dokąd w takim razie warto pojechać w 2016 roku?

Galicja to najdalszy zakątek Hiszpanii, od południa graniczący z Portugalią, a od północy i zachodu z Oceanem Atlantyckim. Stanowi jeden z najmniej odkrytych przez turystów zakątków Półwyspu Iberyjskiego. Tymczasem dzika przyroda i skaliste wybrzeże z malowniczymi zatokami i wioskami, w których życie płynie wolniej, stanowią wymarzone miejsce do wypoczynku. Lonely Planet zwraca uwagę, że ceny w Galicji są dużo niższe niż w innych częściach Hiszpanii. Na dodatek w tutejszych tapas barach skosztujemy owoców morza i mięsa wyższej jakości.

Miejsce 5. Bośnia i Hercegowina

Najpopularniejsze zakątki Europy nie należą do najtańszych, ale na Starym Kontynencie na turystów wciąż czekają piękne miejsca, w których wakacje nie kosztują majątku. Lonley Planet zwraca uwagę na Bośnię i Hercegowinę – tutaj znajdziemy tanie noclegi i środki transportu oraz niskie ceny w restauracjach. Jednym z najciekawszych miejsc tej niedocenianej perły Bałkanów jest Mostar, położony w południowo-zachodniej części kraju. Jego główna atrakcja – malowniczy Stary Most – zbudowany w 1566 roku, został niestety zniszczony podczas wojny w 1993 roku. Odbudowano go w 2004 roku. Warto zajrzeć także do miejscowości Visoko, gdzie znajdują się równo nachylone stoki, które niektórzy uważają za jedyne piramidy na Starym Kontynencie. Fani pięknych krajobrazów powinni wybrać się na wycieczkę nad rzekę Drinę i przespacerować kamiennym mostem w Wiszegradzie. Nie można także ominąć Sarajewa, które uchodzi za miejsce spotkania cywilizacji Wschodu i Zachodu.

Miejsce 4. Nowy Meksyk, USA

W zestawieniu znalazł się także Nowy Meksyk, stan na południowym zachodzie USA. Do jego największych atrakcji należy Park Narodowy Carlsbad Caverns z 83 jaskiniami, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tłumy turystów, ufologów i zwolenników teorii spiskowych od lat przyciąga też Roswell, znane z rzekomej katastrofy UFO. To w Nowym Meksyku znajduje się także Spaceport America, prywatny port kosmiczny Virgin Galactic Richarda Bransona, z którego mają startować pojazdy SpaceShipTwo. Lonely Planet chwali tanie jedzenie i piękną pogodę Nowego Meksyku.

Miejsce 3. Afryka Wschodnia

W pierwszej trójce rankingu Lonely Planet znalazła się Afryka Wschodnia, która obejmuje tereny na wschód od Nilu i Wielkiego Rowu Afrykańskiego, w tym wyspy na Oceanie Indyjskim. Do ciekawszych krajów należy z pewnością Kenia. Warto odwiedzić jeden z parków narodowych i pojechać na safari. Z Nairobi niedaleko jest do Parku Amboseli i Tsavo (ok. 4 godzin samochodem), skąd roztacza się przepiękny widok na najwyższą górę Afryki – Kilimandżaro. W obu można zobaczyć prawie całą „Wielką Piątkę”. W Keni można odpocząć na przepięknych białych, piaszczystych plażach nad Oceanem Indyjskim, który przez cały rok jest lazurowy i bardzo ciepły. W okolicach wyspy Wasini znajduje się duża rafa koralowa, gdzie można nurkować i pływać z delfinami.

Miejsce 2. Ho Chi Minh i Hanoi, Wietnam

Kolejną propozycją Lonely Planet jest Wietnam. Według rankingu Price of Travel’s Index zarówno Ho Chi Minh, jak i Hanoi znajdują się w pierwszej trójce najtańszych miast Azji. Hanoi znajduje się w północnej części kraju, nad Rzeką Czerwoną. Najcenniejszymi zabytkami miasta są Pagoda na Jednym Słupie i poświęcona Konfucjuszowi Świątynia Literatury, obie pochodzące z XI wieku. Ho Chi Minh, dawniej Sajgon, leży z kolei na południu Wietnamu, na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

Miejsce 1. Estonia

Na pierwszym miejscu znalazła się Estonia, która wciąż jest mało znanym turystycznym celem, także wśród Polaków. Mimo położenia nad Morzem Bałtyckim dla większości rodaków jest sporą zagadką. Tymczasem panują tu idealne warunki do nadmorskiego wypoczynku i to z dala od tłumów. Największą i najpopularniejszą estońską wyspą jest Sarema, ale warto pamiętać o pozostałych, których jest aż 1500. Nie można także ominąć stolicy Estonii – Tallinna. Tutejsze Stare Miasto przez ekspertów często jest wskazywane jako najpiękniejsze nad Bałtykiem. Średniowieczna zabudowa wznosi się na wzgórzu nad portem. Pomiędzy pozostałościami murów obronnych i strzelistymi wieżami kościołów biegną brukowane, kręte uliczki wiodące na rynek. Kuszą także ceny, które w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, są dużo niższe.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.