thc-thc.com

Największe i najszybsze kolejki górskie na świecie. Będziesz się bał!

Bardzo szybkie i bardzo wysokie

Kolejki górskie to jedna z najlepszych form rozrywki wymyślonych przez człowieka. Pozwalają przeżyć niesamowite wrażenia, podnoszą poziom adrenaliny, ale także pozwalają poczuć odrobinę strachu jednak w bezpiecznej i kontrolowanej formie. Za pierwsze kolejki uznaje się rynny lodowe budowane w Rosji – przypominały one swoim wyglądem tory bobslejowe. Początkowo, możliwe było korzystanie z nich wyłącznie zimą, jednak duże zainteresowanie sprawiło, iż zaczęto budować tory z drewna, a do sanek doczepiono kółka. Za pierwszą kolejkę górską, w której znajdowała się pętla, uznaje się konstrukcję zbudowaną w roku 1864 w Paryżu.

Era współczesnych roller coasterów zaczyna się od parków rozrywki Disneya. Disneyland – położony w Anaheim w Kalifornii – w 1959 roku zapoczątkował erę kolejek górskich jakie znamy dziś. Zrezygnowano z drewna na rzecz stalowych rur, zaczęto używać kompozytów, a wszystko to prowadziło do budowania coraz większych i wyższych konstrukcji. Sukcesywnie podnoszona była też prędkość.

Obecnie najszybsza na świecie kolejka górska może się rozpędzić do prędkości aż 240 km/h! Najwyższa zaś mierzy aż 139 merów wysokości. Zobaczcie najciekawsze, największe i najszybsze kolejki górskie na świecie.

Steel Dragon 2000

Steel Dragon 2000 to położona w Nagashima Spa Land w Japonii kolejka, która jest posiadaczką tytułu najdłuższej kolejki górskiej świata. Jej tor mierzy 2479 metrów długości, a cała przejażdżka trwa równe 4 minuty. Maksymalna prędkość jaką osiągają wagoniki to 152,9 km/h, a maksymalna wysokość na jaką wjedziemy to 97 metrów. Za jednym razem w przejażdżkę wyrusza 28 osób, które usadzone są w 14 rzędach po dwie osoby.

Fury 325

Fury 325 to najmłodszy roller coaster w naszym zestawieniu – otwarto go bowiem dopiero 28 marca 2015. Kosztem 30 milionów dolarów, w parku rozrywki Carowinds (miasto Charlotte w Północnej Karolinie), powstała kolejka o długości 2012 metrów i wysokości 99 metrów. Po torze poruszają się trzy pociągi składające się z trzech wagoników, a każdy z nich mieści 32 osoby. Fury jest też całkiem szybka – maksymalna prędkość jaką uzyskuje, to 153 km/h. Całość trasy pokonamy w 3 minuty i 25 sekund.

Tower Of Terror

Żeby przejechać się tą kolejką, musicie wybrać się aż do parku rozrywki Dreamland, położonego w Queensland w Australii. W nagrodę będzie wam dane wjechać wagonikiem na wysokość 115 metrów, a następnie rozpędzić się do prędkości 160,9 km/h. Niestety, wrażenia podczas przejażdżki są krótkie, ponieważ cały przejazd trwa zaledwie 28 sekund. Tower of Terror w dniu otwarcia (23 styczeń 1997) uzyskała tytuł pierwszej na świecie kolejki górskiej, na której przekroczona została prędkość 160 km/h.

Superman: Escape from Krypton

Ta położona w miejscowości Valencia w Kalifornii kolejka górska, dzięki swojej wysokiej wieży, pozwala podziwiać okolicę z wysokości aż 126 metrów. Kiedy wagonik osiągnie szczyt i rozpoczyna zjazd w dół, osiąga maksymalną prędkość 167,4 km/h. W tym wypadku trasa nie jest zbyt długa, ponieważ odległość jaką pokonują wagoniki to zaledwie 376 metrów. Mimo tego, przeciążenie jakiemu zostaniecie poddani wyniesie 4,5 G.

Top Thrill Dragster

Top Thrill Dragster to kolejny roller coaster położony na terenie USA. Warto jednak udać się do Cedar Point w stanie Ohio – dzięki temu uda się wam wjechać kolejką na wysokość 130 metrów, a następnie rozpędzić się do prędkości aż 190 km/h! Czas przejazdu odcinka mierzącego 850 metrów wynosi 30 sekund. Pasażerowie podróżują trzema składami, a każdy z nich posiada pięć wagoników. Jednorazowo z kolejki może skorzystać zaledwie 18 osób, dlatego nie dziwią ogromne kolejki chętnych.

Kingda Ka

Kolejka górska Kingda Ka to absolutna rekordzistka jeśli chodzi o wysokość. 139 m w najwyższym punkcie, pozwala jej nosić dumny tytuł najwyższej kolejki górskiej na świecie. Jest to też wyjątkowo szybki obiekt – wagoniki mkną po torze z prędkością 206 km/h. Czas przejażdżki, wliczając to wciągnięcie wagoników do góry, wynosi niecałe 51 sekund. Jazda z wysoką prędkością to natomiast 28 sekund. W tym czasie wagoniki pokonują trasę o długości 950 metrów.

Kingda Ka za dwa lata straci tytuł najwyższej kolejki górskiej. W roku 2017 planowane jest oddanie do użytku roller coaster’a SkyScrapper, którego wysokość ma wynosić ponad 173 metry.

Formula Rossa

Nie ma obecnie wyższej kolejki niż Kingda Ka, ale jest za to szybsza. Jeśli będziecie kiedyś w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to koniecznie odwiedźcie Ferrari World. Dzięki zainstalowanej tam kolejce górskiej będziecie się mogli poczuć niemal jak w bolidzie F1. Podczas przejażdżki na 2 km torze rozpędzicie się do niewiarygodnej wprost prędkości 239 km/h. Poczujecie też, co znaczy prawdziwe przyśpieszenie – wagoniki potrzebują zaledwie dwóch sekund, aby osiągnąć prędkość 100 km/h. Rozpędzenie się do 240 km/h zajmuje jej zaledwie 4,9 sekundy.

źródło: tech.wp.pl

Sprawdź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thc-thc
thc-thc.com

Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.