thc-thc.com

Sveti Stefan – adriatyckie Monako

Sveti Stefan   adriatyckie Monako, jamaica.com.pl

Atrakcje Czarnogóry – Sveti Stefan

Niewielki półwysep zabudowany domami z dachami w kolorze ochry, otoczony turkusowymi wodami – to jedno z najbardziej charakterystycznych ujęć nie tylko z Czarnogóry, ale z całego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Nic dziwnego – ten skalisty skrawek lądu należy z pewnością do najpiękniejszych miejsc w Europie. Znajduje się mniej więcej w środkowej części tutejszej riwiery – na południe od Budvy, w pobliżu miejscowości Przno. Co kryją te stare fortyfikacje? Jaka wiąże się z nimi historia? Poznajcie bliżej Sveti Stefan!

Sveti Stefan to prawdziwa wizytówka czarnogórskiej riwiery, skalisty zakątek o powierzchni 1,46 ha wyróżnia się nie tylko wspaniałą urodą, ale także może poszczycić się historią, która sięga aż XV wieku! Pierwsze zabudowania zostały tu wzniesione z woli rodu Pastrovici, który wzbogacił się podczas konfliktów z wojskami tureckimi.

Sveti Stefan   adriatyckie Monako, jamaica.com.pl

Atrakcje Czarnogóy – Sveti Stefan

Łupy z tureckich statków pozwoliły wybudować na wyspie (wówczas Sveti Stefan nie był połączony z lądem) domy dla 12 rodzin ze wspomnianego rodu. Zadbano także o wzniesienie świątyni, którą jak łatwo się domyślić poświęcono św. Stefanowi. Z czasem powstała tu osada, która prosperowała spokojnie przez wieki, mieszcząc około 400 osób! Zmiany nastąpiły w XIX wieku, gdy Sveti Stefan zaczął powoli pustoszeć. Ostatecznie w połowie XX wieku pozostało tu tylko 20 osób! Na szczęście udało się uniknąć całkowitego upadku.

Sveti Stefan   adriatyckie Monako, jamaica.com.pl

Atrakcje Czarnogóy – Sveti Stefan

Sveti Stefan odzyskał dawny blask, gdy postanowiono go przekształcić w ekskluzywny resort. Na przełomie lat 50. i 60. wysepka stała się wyjątkowym hotelem – zachowano tu charakter kilkusetletniej miejscowości – wciąż można zobaczyć wąskie uliczki, fasady kamieniczek i dachy w charakterystycznym dla adriatyckiego wybrzeża kolorze ochry. Ośrodek oferujący 250 łóżek szybko stał się jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na riwierze.

Sveti Stefan   adriatyckie Monako, jamaica.com.pl

Atrakcje Czarnogóy – Sveti Stefan

Sveti Stefan zalicza się dziś do najdroższych hoteli na Bałkanach, a jego mury od lat goszczą najznakomitszych gości – wśród nich znajdowały się takie nazwiska jak Sophia Loren, Claudia Schiffer, a także Helmut Kohl czy Silvio Berlusconi. Ze względu na obecność wielu celebrytów oraz kasyno Sveti Stefan zaczęto nawet nazywać „adriatyckim Monako”.

Sveti Stefan   adriatyckie Monako, jamaica.com.pl

Atrakcje Czarnogóy – Sveti Stefan

Ceny apartamentów w luksusowym hotelu wahają się od 750 do 3000 euro (ok. 3150 do 12500 zł) za noc! Naprzeciwko półwyspu, na lądzie założono miejscowość wypoczynkową Sveti Stefan, w której także można się zatrzymać w licznych hotelach, pensjonatach i kwaterach – tu ceny nie są już tak bajońskie.

źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © jamaica.com.pl - Portal o marihuanie.